A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó gazdaságokkal foglalkozó közgazdászai szerint a jegybanki pénzügypolitika transzmissziós funkciója az egész közép- és kelet-európai térségben nem működik jól, egyrészt azért, mert a bankok a forrásszűkítő mérlegkiigazításra összpontosítanak, a fogyasztókat pedig saját jövőbeni jövedelmi kilátásaik intik óvatosságra.
A ház elemzői szerint Magyarországon különösen indokolt a kétely a pénzügypolitika transzmissziós mechanizmusának hatékonyságával kapcsolatban, tekintettel arra, hogy a banki mérlegalkalmazkodási folyamat sokkal agresszívabb, mint a térség más gazdaságaiban, emellett a hitelállománynak még mindig több mint a fele devizaalapú. A monetáris átviteli csatorna gyengesége azonban nem feltétlenül azt jelenti, hogy kevesebb a teendő, sőt kínálkozik az az érv, hogy a jelenség inkább még nagyobb kamatcsökkentést indokol - fejtegették a Morgan Stanley londoni elemzői.
A ház szakértői szerint valószínűleg így gondolkodik az MNB Monetáris Tanácsának enyhítésre hajló négy külső tagja is, és mivel a magyar jegybank saját kutatásai is azt mutatják, hogy a bankrendszer el tud viselni bizonyos forintgyengülést, ez jó eséllyel azt is jelenti, hogy a forintárfolyammal kapcsolatos "fájdalomküszöb" az elmúlt hónapokban magasabb lett. A Morgan Stanley elemzői szerint mindemellett a magyar gazdaságban jelenleg messze szigorúbb monetáris kondíciók érvényesülnek, mint 2008 előtt, amikor a fogyasztók 3,5-4 százalékos kamatra tudtak devizaalapú kölcsönöket felvenni.
Az akkori és a mostani hitelpiaci kondíciók közötti különbség hatalmas mértékű kamatemelésnek felel meg, ráadásul egy olyan gazdaságban, amelyet már akkor is sorozatos külső sokkok értek, ezért nem meglepő, hogy a magyar gazdaság azóta is gyenge növekedési pályára ragadt be - fejtegetik szerdai elemzésükben a Morgan Stanley közgazdászai. A ház szakértői szerint az a tény, hogy azóta strukturális elmozdulás zajlik az olcsóbb devizaalapú hitelektől, azt jelenti, hogy a monetáris kondíciók Magyarországon valószínűleg nagyobb mértékben szigorodtak, mint a térség bármely más gazdaságában.
Mindezt egybevetve a cég elemzői közölték, hogy véleményük szerint az MNB még csak a monetáris enyhítési ciklus felénél jár. A Morgan Stanley szakértői ennek alapján azzal számolnak, hogy bár az enyhítés eddigi üteme várhatóan lassul, és most már nem feltétlenül lesz minden hónapban kamatcsökkentés, ám a magyar jegybanki alapkamat jövő nyárra valószínűleg 5 százalékig csökken a mostani 6 százalékról.
A Cityben mindazonáltal vannak ettől gyökeresen eltérő előrejelzések is a várható magyar jegybanki kamatpályára. William Jackson, a Capital Economics közgazdásza a keddi 0,25 százalékpontos MNB-kamatcsökkentés bejelentése utáni kommentárjában közölte: a ház jelenleg érvényes prognózisa szerint az euróövezeti adósságválság újbóli eszkalációja várható a következő egy évben, és a folyamat várhatóan egészen addig a pontig fajul, hogy megkezdődik a valutaunió valamilyen formájú felbomlása.
A piaci hangulat ezzel járó romlása IMF/EU-megállapodás nélkül akár védelmi jellegű kamatemelésekre is rákényszerítheti az MNB-t a tőkekiáramlás mérséklése végett - vélekedett a Capital Economics elemzője. Jackson közölte: a ház jelenlegi várakozása ezek alapján az, hogy jóllehet a következő hónapokban lehet még néhány MNB-kamatcsökkentés, ám ezeket később várhatóan vissza kell majd fordítani. A Capital Economics mindezt egybevetve azt valószínűsíti, hogy az MNB-alapkamat 2013 végén ismét a mostani 6,00 százalékon lesz.
MTI