3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Összeomlás van a kötvényhozamokban, tart a tavalyi sztori, a hozamvadászat. A nulla növekedésű, nulla inflációhoz konvergáló környezetben a befektetők úgy látják, hogy a hozamok mindenhol nulla felé tartanak, ott is lesznek jó sokáig, és a kockázatosabb kötvénypiacokból is próbálják még kicsikarni a maximumot, amíg lehet, addig veszik a hozamtermelő eszközöket. Zsiday Viktor elemez.

2011-ben az volt a kérdés, hogy mibe meneküljenek, hogy ne égessék meg magukat, az elmúlt félévben azonban egyre inkább az, hogy miután előjöttek a bunkerből, mi az, amin még egyáltalán valamiféle hozamot el lehet érni, mi maradt, amin valami keveset lehet keresni?

Szerdai vs. csütörtöki hozamok:

  • Olasz 10-éves hozam 4,26 százalékról 4,15 százalék.
  • Portugál 10-éves: 6,51-ről 6,26-ra!
  • Spanyol: 5,13-ról 4,90-re (egyébként a spanyol kétéves kötvény, amely 3 százalékos hozammal forgott a tavalyi év utolsó napján, most 2,11 százalékon van!!! miközben az olasz kétéves 1,93-ról 1,36 százalékos hozamra zuhant).

Igazi összeomlás van a kötvényhozamokban. Az alapelv most az, hogy minden jobb a nullánál, és a befektetők eszerint is járnak el.

Ehhez képest a magyar kötvénypiac rém gyenge, a 10éves hozamunk ott van, ahol év végén, a háromhónapos meg feljebb. És a forint is gyengül. Ennek az oka nyilvánvaló, több helyen írtam, és beszéltem róla: készül a piac a Matolcsy-féle unortodox monetáris politikára. Van ennek persze egy olyan olvasata is, hogy ha mégsem a várt "rossz" következik be, hanem valami csoda folytán mondjuk például Hamecz István kerül a jegybank élére, akkor azonnal összeomolhatnak a kötvényhozamok nálunk is, és a forint nagyot erősödhet, tehát lehet egy "relief-rally". Egyelőre azonban nem erre számítanak a szereplők. Nagyon hasonlít Japánhoz tehát a helyzetünk: ott sem történt semmi, csak a várakozás van arra vonatkozóan, hogy majd a jegybank "vad" dolgokat fog tenni, ami begyengíti a hazai devizát, és ezt megelőlegezve a befektetők már most legyengítik azt. Pont mint nálunk. Ugyanazért gyengül a jen és a forint is.

A hozamvadászat tehát egyelőre folytatódik idén is. Lassú megnyugvás, a világ nem dől össze, nullkamat örökké, bármi ami ennél jobb, azt meg kell venni - nagyjából ez most a befektetői világkép. Ez a világkép egyébként önmagában is nagyon pozitív folyamatokat generál, hiszen ha a befektetők elhiszik, hogy a spanyolokkal, olaszokkal, (magyarokkal!!!) stb. nem lesz baj, akkor olcsón adnak nekik pénzt, azaz alacsony hozam mellett veszik meg állampapírjaikat, és emiatt kisebbek ezeknek az országoknak a kamatkiadásai, ami miatt csökken a költségvetési hiányuk, nem nő tovább az adósságuk és voilà, valóban megjavult a helyzetük - pusztán ettől hogy a piaci szereplők erre számítottak.

Valóságos mágia ez, a pénzügy alkímiája - ahogy Soros fogalmazott...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!