2011-ben az volt a kérdés, hogy mibe meneküljenek, hogy ne égessék meg magukat, az elmúlt félévben azonban egyre inkább az, hogy miután előjöttek a bunkerből, mi az, amin még egyáltalán valamiféle hozamot el lehet érni, mi maradt, amin valami keveset lehet keresni?
Szerdai vs. csütörtöki hozamok:
- Olasz 10-éves hozam 4,26 százalékról 4,15 százalék.
- Portugál 10-éves: 6,51-ről 6,26-ra!
- Spanyol: 5,13-ról 4,90-re (egyébként a spanyol kétéves kötvény, amely 3 százalékos hozammal forgott a tavalyi év utolsó napján, most 2,11 százalékon van!!! miközben az olasz kétéves 1,93-ról 1,36 százalékos hozamra zuhant).
Igazi összeomlás van a kötvényhozamokban. Az alapelv most az, hogy minden jobb a nullánál, és a befektetők eszerint is járnak el.
Ehhez képest a magyar kötvénypiac rém gyenge, a 10éves hozamunk ott van, ahol év végén, a háromhónapos meg feljebb. És a forint is gyengül. Ennek az oka nyilvánvaló, több helyen írtam, és beszéltem róla: készül a piac a Matolcsy-féle unortodox monetáris politikára. Van ennek persze egy olyan olvasata is, hogy ha mégsem a várt "rossz" következik be, hanem valami csoda folytán mondjuk például Hamecz István kerül a jegybank élére, akkor azonnal összeomolhatnak a kötvényhozamok nálunk is, és a forint nagyot erősödhet, tehát lehet egy "relief-rally". Egyelőre azonban nem erre számítanak a szereplők. Nagyon hasonlít Japánhoz tehát a helyzetünk: ott sem történt semmi, csak a várakozás van arra vonatkozóan, hogy majd a jegybank "vad" dolgokat fog tenni, ami begyengíti a hazai devizát, és ezt megelőlegezve a befektetők már most legyengítik azt. Pont mint nálunk. Ugyanazért gyengül a jen és a forint is.
A hozamvadászat tehát egyelőre folytatódik idén is. Lassú megnyugvás, a világ nem dől össze, nullkamat örökké, bármi ami ennél jobb, azt meg kell venni - nagyjából ez most a befektetői világkép. Ez a világkép egyébként önmagában is nagyon pozitív folyamatokat generál, hiszen ha a befektetők elhiszik, hogy a spanyolokkal, olaszokkal, (magyarokkal!!!) stb. nem lesz baj, akkor olcsón adnak nekik pénzt, azaz alacsony hozam mellett veszik meg állampapírjaikat, és emiatt kisebbek ezeknek az országoknak a kamatkiadásai, ami miatt csökken a költségvetési hiányuk, nem nő tovább az adósságuk és voilà, valóban megjavult a helyzetük - pusztán ettől hogy a piaci szereplők erre számítottak.
Valóságos mágia ez, a pénzügy alkímiája - ahogy Soros fogalmazott...