A KSH előzetes adatai szerint részben a tavalyi alacsony bázisnak köszönhetően éves összevetésben már csak 1,4 százalékos volt a kiskereskedelmi forgalom zsugorodásának mértéke, amire 8 hónapja nem volt példa. A KSH felülvizsgált adatai szerint azonban ez a csökkenés még kisebb, 1,3 százalékos volt. A munkanaphatástól megtisztított index pedig 1,1 százalékos növekedést mutatott.
A kiigazított adatok a kiskereskedelmi forgalom csökkenésének lassulását jelzik a januári 2,6 százalékos visszaesés után.
Fordulat
A kiigazított adatok szerint az élelmiszer- és élelmiszerjellegű vegyes cikkeket forgalmazó boltok forgalma 2,6 százalékkal csökkent a januári 2,8 százalék után. A nem élelmiszer üzletek forgalma 0,4 százalékkal emelkedett az előző havi 3 százalékos zsugorodást követően, és ezzel fordulatot vett, ugyanis az április eleji előzetes adatok szerint még 0,3 százalékkal csökkent.
Mitől jöhet a fordulat?
A remélhetően kedvező kiskereskedelmi fordulat több tényezőnek is köszönhető. Egyrészt a magán-nyugdíjpénztári reálhozamok kifizetése miatt kisebb emelkedés volt megfigyelhető a kiskereskedelmi adatokban, ami 2012 elejére is áthúzódott. Ennek hatása a bázisból kikerülve az idei évi adatokat pozitív irányba fogja befolyásolni. Másrészt a kormány a várható infláció felett emelte a nyugdíj-ellátásokat, illetve a minimálbért. Ezek következtében a reálbér nőni fog az átlagnál alacsonyabb jövedelemmel rendelkezők esetében, ami növelheti a fogyasztást.
Másrészt a kormányok a parlamenti változások előtt 1-1,5 évvel már többnyire olyan intézkedéseket hoznak (lásd rezsicsökkentés), amely alapvetően növeli a fogyasztói bizalmat, ami pedig rendszerint együtt jár a fogyasztás bővülésével (lásd: Orbánéknak könnyebb lesz - mostantól egyre optimistábbak vagyunk). Nincs ez másként nálunk sem, amit a GKI és a Gfk fogyasztói bizalmi indexei már vissza is tükröznek.
mfor.hu