3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A KSH GDP-revíziója miatt az előzeteshez képest 0,2 százalékponttal magasabb volt az államháztartás GDP-arányos adóssága március végén.

A május közepén közölt 1,5 éves csúcsnál is magasabb volt március végén az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számolt adóssága a GDP százalékában. A Magyar Nemzeti Bank hétfőn reggel tette közzé a végleges adatokat az első negyedéves pénzügyi számlákról, ezek alapján a GDP-arányos adósság 82,4 százalék lett, míg az előzetes számlák 82,2-ről szóltak. A növekedés annak köszönhető, hogy a KSH módosította (csökkentette) a korábbi GDP-adatait, így nominálisan kisebb nevezőre kell vetíteni a 23 340 milliárdnyi bruttó adósságot. Maga a nominális adósság mértéke nem változott a májusban közölthöz képest, vagyis az éves megugrás 960 milliárd forintot tesz ki.

Az MNB kimutatása szerint az adósságállomány növekedéséhez az első negyedévben a nettó adósságfelvétel 484 milliárd forinttal járult hozzá, a forint leértékelődésének adósságnövelő hatása pedig 470 milliárd forint volt. Az államháztartás nettó tartozása (17 315 milliárd forint) a GDP 61,1 százalékát tette ki 2013 első negyedévében. Az előzetes közlés szerint a nettó tartozás (az adósság és a pénzügyi eszközök különbsége) 17 338,8 milliárd forint volt, tehát itt némileg kedvezőbb irányba mozdultak el a végleges adatok.

Épül le a gazdaság adóssága

Az államháztartás nettó finanszírozási képessége a 2013 első negyedévével záruló elmúlt egy évben egyébként a GDP -2,2 százaléka (-612 milliárd forint) volt. 2013 első negyedévében az államháztartás nettó finanszírozási képessége a negyedéves GDP -3,3 százalékát tette ki, ez -210 milliárd forintnak felel meg. 2012-ben ez az érték -156 milliárd volt, tehát némi romlás figyelhető meg az államháztartás gazdálkodásában.

A háztartások nettó finanszírozási képessége a 2013 első negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP 5,5 százaléka (1548 milliárd forint) volt. Ha csak 2013 első negyedévét nézzük, akkor a háztartások nettó finanszírozási képessége (354 milliárd forint) a negyedéves GDP-nek szintén az 5,5 százalékát tette ki. Ez tavalyhoz képest 0,3 bázispontos növekedés.

A nem pénzügyi vállalatok nettó finanszírozási képessége a pénzügyi számlák adatai szerint 2013 első negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP 3,7 százaléka volt (1060 milliárd forint). Ilyen magas négy negyedéves adatra még nem volt példa, így nem lehet csodálkozni a beruházások minden várakozást alulmúló szintjén. Az első negyedéves nettó finanszírozási képesség a GDP 2,6 százalékát érte el (169 milliárd forint).

A külföld nettó finanszírozási képessége (lényegében a nemzetgazdaság finanszírozási igénye) 2013 első negyedévével záruló elmúlt egy évben a pénzügyi számlák adatai szerint a GDP -7,1 százalékát tette ki (-2024 milliárd forint). A teljes nemzetgazdaság adóssága - háztartások, vállalatok - ennek köszönhetően hatalmas léptekben épül le. Az első negyedévben a külföld finanszírozási képessége a negyedéves GDP -6,2 százaléka volt (-399 milliárd forint).

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!