4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A hazai gazdaság növekedési üteme a kormányprogramban szereplő érték körül alakulhat, a szakértői korábbi előrejelzéseiben szereplő mértékeknél viszont lassúbb lesz, így negyedik negyedévre várt élénküléssel a GDP 2,1 százalék körül bővülhet. A gazdasági növekedést az export mellett a beruházások élénkülése biztosítja. A gazdaság stabilizációja folytatódik, az egyensúlyi irányszámok teljesülnek, állítja az ECOSTAT elemzése. A drágulás mértéke nem veszélyezteti a középtávú inflációs cél teljesítését. A lakossági fogyasztás kissé visszaesik, a foglalkoztatottság alig nő, a munkanélküliség 7,5 százalék körüli lesz.

A KSH és az ECOSTAT közös gyors becslése alapján 2007 második negyedévében a bruttó hazai termék 1,4 százalékkal nőtt, az előző negyedévhez viszonyítva a gazdaság teljesítménye 0,2 százalékkal bővült. A gazdaság növekedési üteme a vártnál és korábban jelzettnél alacsonyabb. A tervezésben és a beszámolásban érintett főhatóságok (PM, KSH) a havi teljesítmények és a havi forgalmi adatok alapján mindvégig óvatosan és mértéktartóan nyilatkoztak a növekedés üteméről, a GDP alakulását termelési és felhasználási oldalról is a korábbinál mérsékeltebb növekedési ütemmel számoltak.

Javuló államháztartás, gyengülő növekedés

A második negyedévi gyengébb teljesítmény okai az ECOSTAT elemzése szerint a következőkben jelölhetők meg: az ipari termelés üteme és exportja mérséklődik, az építőipar teljesítménye stagnál, a mezőgazdasági hozamok irreálisan alacsonyak, a szálláshely-szolgáltatás és a vendéglátás gyengén teljesít, erőteljesen visszaszorult a közszféra szolgáltatásainak volumene, az egészségügyi és oktatási reformok beindultak, megtakarításaik mérsékelték a hozzáadott értéket. A GDP felhasználási adatai alátámasztják a GDP növekedési ütemének mérséklődését. A reálkeresetek jelentős csökkenése - a lakossági simítások mellett is - mérsékelte a fogyasztást, ami a kiskereskedelmi forgalom visszaesésében is tükröződik. A kormányzati kiadások lefaragása, a nagyobb állami beruházások halasztása szintén mérsékelte a belső keresletet. Az export magas importtartalma miatt a nettó kivitel korlátozottan járult hozzá a hazai teljesítmények növeléséhez.

Az államháztartás egyensúlyának javítása, a működőképesség biztosítása érdekében hozott kiigazító intézkedések - szemben a növekedési mutatókkal - kedvező eredményt hoztak. Az államháztartási múlt évi 9,2 százalékos hiánya idén várhatóan 6,4 százalékra mérséklődik. Az első félévi összesített hiány meghaladja az 1000 milliárd forintot, alig tér el az előzetes várakozásoktól, júliusban további 95,1 milliárdos többlet képződött. A PM prognózisa szerint az éves hiány megközelíti az 1530 milliárd forintot, ez 10 százalékkal alacsonyabb az elemzői várakozásoknál. A kedvező fiskális és egyes reálgazdasági folyamatok hatására hazánk nemzetközi megítélése 2007-ben javult.

Csökkenhet az infláció

Az infláció mértéke 2007-ben az előző előrejelzéseinkkel megegyező, időbeli lefutása ingadozó, főként a kormányzati adó- és hatósági árintézkedések miatt. Nyár végétől az áremelkedés ütemének mérséklődésére számítunk. Júliusban az éves inflációs ráta csökkenésnek indult, a múlt havi 8,6 százalékról 8,4-re mérséklődött. Kedvező fejlemény, hogy a rövid bázisú maginfláció tartósan 3,5 százalék alá süllyedt. Az alapinflációs folyamat az adókulcsok és a hatósági árak emelése ellenére kedvező. A dezinfláció ütemét ugyanakkor lassíthatja az olajár emelkedése, amely 70 dollár körül stabilizálódott és az élelmiszerek drágulása is kedvezőtlenül hathat. Az ECOSTAT előző jelentésével megegyezően decemberre 5,5 százalékos éves inflációt, átlagosan 7,5 százalékos drágulást prognosztizál.

A hazai gazdaság fejlődését továbbra is az export határozza meg, a növekedési esélyeket a lakossági fogyasztás és a felhasználás csökkenése mérsékli. Az ECOSTAT nem ért egyet azokkal a elemzői véleményekkel, amelyek azt sugallják, hogy a magyar gazdaság nem tud lendületet venni az EU gazdaságának fejlődésére. A kutatók előrejelzése szerint a külforgalom dinamizmusa alig marad el a tavalyitól, az export-import közötti rés 3 százalék körüli lesz, a külkereskedelmi hiány erőteljesen csökken, éves szinten nem haladja majd meg az egymilliárd eurót.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!