Vasárnap Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke közleményben reagált az utóbbi napokban őt ért vádakra: a jegybank első embere kifejtette, hogy nincs és soha nem is volt offshore-cége, amióta a Magyar Nemzeti Bankot vezeti, és emellett megismételte hétfői kijelentését, mely szerint nem kíván lemondani, mandátuma lejártáig teszi a dolgát.
A győzelem után rögtön nekiugrott Orbán Simornak
Még szinte véget sem ért az eufória a Fidesz háza táján a múlt vasárnapi kétharmados győzelem után, Orbán Viktor hétfői nemzetközi sajtótájékoztatóján máris hadat üzent a jegybank elnökének. A győztes párt miniszterelnök-jelöltje úgy fogalmazott: büszkék szeretnénk lenni a jegybankra, mely nem lehet "offshore-lovagok szálláshelye".
Simor András újságírói kérdésre már hétfőn reagált a leendő miniszterelnök kritikájára: kijelentette, hogy nem kíván lemondani és még három évig, megbízatása lejártáig folytatni akarja munkáját. "A mai kamatdöntéssel lezárulhat a választásokkal kapcsolatos spekuláció, nyilvánvaló, hogy új kormánya lesz az országnak. A jegybanknak azonban hosszútávú és világos céljai vannak, melyek átívelnek a kormányzati ciklusokon" - emelte ki hétfői sajtótájékoztatóján Simor András. Ezek a célok pedig az árstabilitás és az alacsony infláció. A nemzeti bank kész támogatni a mindenkori kormány gazdaságpolitikáját, amíg ezek a célok nem sérülnek - tette hozzá.
Az összecsapás nem volt meglepő, hiszen már korábban lehetett hallani arról, hogy a Fidesznek nem a legjobb a viszonya Simorral, elsősorban a tavaly kirobbant offshore-botránya miatt támadták. Korábban olyan pletykák is voltak a piacon, melyek szerint a leendő kormány összevonná a nemzeti bankot a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletével (PSZÁF), az új hatóság élére pedig új elnököt neveznének ki.
Csak a kormányalakítás után lesz aktuális
Vasárnap Simor András közleményt adott ki, melyben reagált az elmúlt napok vádjaira és együttműködést ajánlott az új kormánynak. Az MNB elnöke hangsúlyozza, hogy minden, Magyarországon keletkezett jövedelme után az itt hatályos adótörvények szerint fizette meg az adókat és járulékokat. "Nyelvi lelemények nem fedhetik el az igazságot: nincs és nem volt offshore cégem amióta a Magyar Nemzeti Bankot vezetem" - írja Simor András, hozzátéve, hogy a korábban tulajdonolt külföldi vállalkozásába a külföldön képződött jövedelmét fektette be, még a jegybankelnöki kinevezése előtt.
"A cég Magyarországról soha semmilyen átutalást, pénzt nem kapott, magyarországi ügyfelei nem voltak. A cégben lévő tulajdonomról három évvel ezelőtt, kinevezésemet követően, haladéktalanul nyilvános tájékoztatást adtam" - olvasható a közleményben.
A jegybankelnök közleményével kapcsolatban kérdezték vasárnap este a köztévé A szólás szabadsága című műsorában Navracsics Tibor kijelölt miniszterelnök-helyettest. A Fidesz politikusa elmondta: vannak tisztázni való kérdések a felek között. "A kormányalakítás után le kell ülni a jegybank elnökével tisztázni, merre van a közös jövő" - emelte ki Navracsics.
"Bízom abban, hogy lesz sikeres együttműködés, mivel fontos, hogy a kormány és a jegybank azonos célokért küzdjön" - tette hozzá Navracsics.
Sokan a forint gyengülését is Orbán nyakába varrták
A választásokat követő első héten jelentősen gyengült a forint a bankközi devizapiacon: egy hét alatt 262 körüli szintről 268-ig emelkedett az euró ára, sőt, hét közben 270 felett is járt a jegyzés. Az elmúlt napokban sokan a Fidesz választási győzelmével magyarázták a magyar deviza gyengélkedését: egyrészt a jegybank elnöke elleni támadás okozhatott zavarokat a piacon az elemzők szerint, másrészt sokan emlékeztettek arra, hogy a Fidesz korábban is a 280 körüli árfolyam mellett állt ki.
Navracsics Tibor erre reagálva vasárnap este elmondta: az elemzők négy-öt érvet soroltak fel a forintgyengülés mellett, azonban szerinte a héten tetőző görög válság nagyobb súllyal esett latba, mint például a Simor elleni támadás.
Menedzsment Fórum