4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Márciusban a hazánkat övező bizonytalanság ellenére is jól teljesítettünk a kötvénypiacon, hiszen összességében a tervezettnél 77,5 milliárd forinttal több állampapírt sikerült értékesíteni.

A március Matolcsy jegybankelnökké történő kinevezésével indult, ami alapvetően rányomta a bélyegét a piacokra, hiszen lényegében még a mai napig tart a bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy milyen monetáris politikát fog követni. Ennek hatása főként a forint árfolyamában mutatkozik meg (márciusban majdnem 10 forintot gyengült az euróval szemben), a kötvénypiacok befektetőit viszont nem aggasztotta a kialakult helyzet. Ahogy annak sem igazán mutatkozott meg a hatása, hogy a Standard & Poor's intézményi (jegybank, alkotmánybíróság) bizonytalanságokra hivatkozva negatív kilátást rendelt az adósbesorolásunk mellé.

Összességében az Államadósság Kezelő Központ 397 milliárd forintnyi állampapírt tervezett értékesíteni márciusban az aukciókon; idén eddig ez egyébként a legkevesebb mennyiség, hiszen februárban közel 450, januárban pedig 550 milliárd volt a meghirdetett érték a különböző futamidőkön. A fentebb már említett momentumok ellenére az érdeklődés nem csappant meg, hiszen a közel 400 milliárdos összegre 1060 milliárdnyi ajánlat érkezett be (2,7-szeres túljegyzés).

Ahogy azt már lassan egy éve megszokhattuk, az ÁKK igyekszik kihasználni a befektetői étvágyat és rendre többet értékesít az aukciókon a tervezettnél. Így volt ez márciusban is minden futamidőn, aminek eredménye havi összesítésben 474,5 milliárd forintnyi állampapír értékesítése lett.

Arányaiban a legnagyobb túlteljesítés a 10 és az 5 éves (változó hozamú) papíroknál történt, hiszen utóbbiból a tervezett 7 milliárd helyett 10,5 milliárdot sikerült értékesíteni, a 10 éves papírokból pedig 20 helyett 29-et adott el az ÁKK. Ez egyébként februárhoz képest javulást mutat, hiszen akkor a leghosszabb futamidőkön a tervezettnek megfelelően keltek el a papírok, és a változó hozamú 5 éves papíroknál sem volt olyan arányú többletértékesítés mint most márciusban. Az 5 éves fix hozamú kötvényekből 30 milliárdnyit szerettünk volna eladni, de végül 35 milliárdot sikerült.

Ugyanakkor a rövidebb futamidőkön sem keltett csalódást az év harmadik hónapja, hiszen a 12 hónapos diszkont kincstárjegyeknél és a 3 éves állampapíroknál is 25 és 38 százalékkal haladta meg az ÁKK a tervezett értékesítési mennyiséget. A legrövidebb futamidőn, vagyis a 3 hónapos kincstárjegyeknél 20 milliárddal adtunk el többet az aukciókon, vagyis 220 milliárdnyit.

Közel egy éves trend tört meg

Tavaly június óta fokozatosan csökkent az állampapírok aukciós hozama. A trend márciusban az 5 éves kötvények esetében megtört, hiszen a februári utolsó aukcióhoz viszonyítva 11 bázispontos emelkedés mutatkozott. Ez azonban jelenleg csak egyszeri esetnek tűnik, mivel a másodpiaci hozam 5 bázisponttal tovább mérséklődött.

A többi futamidő esetében viszont a masszív hozamcsökkenés most is folytatódott. A legnagyobb esés a rövid futamidőkhöz köthető. A 3 hónapos papírokat 33 bázisponttal adtuk el olcsóbban, mint február végén, és ugyanilyen mértékben csökkent a 12 hónaposak aukciós hozama is. A 3 éves papíroknál már "csak" 9 bázispontos mérséklődés mutatkozott, míg a 10 évesek esetében változatlan áron sikerült az értékesítés a februárihoz képest, ám ezen a futamidőn a másodpiacon minimális, 2 bázispontos emelkedés volt február utolsó napjához képest.

A hozamgörbe egyébként azért lett meredekebb, mert a rövid futamidejű papírok hozamát a jegybanki kamatvágások viszik lejjebb, míg a hosszabb futamidőkön a kockázati felárak emelkedése növeli a hozamot.

Tovább csökkent a külföldiek állampapír-állománya

Márciusban a külföldiek kezében lévő állampapírok mennyisége tovább csökkent. A március 26-i állapot szerint 4777 milliárd volt a kezükben, ami a február utolsó napjához képest 53 milliárddal kevesebb. A csökkenő trend egyébként február eleje óta tart, akkor 5045 milliárdnyi volt külföldi kézben a magyar állampapírok közül. Lendületet ez a tendencia február közepén kapott, amikor is többéves állampapírok jártak le 365 milliárdnyi értékben; ez mutatkozik meg a grafikonunkon is. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!