2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A közös európai pénzügyi felügyeleti rendszer létrehozásáról szerdán született európai uniós döntés egybeesett a magyar törekvésekkel, hiszen a rendszer kiépítését Magyarország kezdeményezte - hangoztatta Oszkó Péter pénzügyminiszter Brüsszelben.

Az uniós tagországok pénzügyminisztereinek találkozóján jóváhagyott kompromisszumos változat mindazonáltal némileg elkanyarodott az eredeti magyar ambícióktól, amelyek szélesebb jogkörrel rendelkező, egységesebb rendszert képzeltek el - tette hozzá.

"Úgy gondoltuk, az a legfontosabb, hogy az első lépéseket megtegyük ebben, és kialakuljon egy hatósági rendszer európai szinten, amely közös, egyeztetett módon képes olyan döntéseket hozni, amely több tagállamban működő bankcsoportokat érint" - fogalmazott Oszkó Péter.

Elmondta azt is, hogy az Európai Parlament szavazása még hátravan a témáról, de "a Magyarország által képviselt szempontok és érdekek nem fognak változni". Ha a javaslatot az EP is elfogadja, Oszkó Péter szerint az unió "történelmi lépést tesz meg hatósági rendszerének fejlesztésében".

A brüsszeli döntés értelmében az újonnan felállítandó hatóságok a banki, a biztosítói, illetve az értékpapír-piaci ágazatot figyelik majd. Várhatóan a jövő év végére jönnek létre - a már létező fórumok szerkezetére építve -, amennyiben felállításukra az Európai Parlament is igent mond.

A magyar pénzügyminiszter beszámolt arról is, hogy az uniós tanács jóváhagyta az Európai Bizottság javaslatait számos tagország túlzott államháztartási deficitjére vonatkozóan. Elmondta, lényegében vita nélkül fogadták el a bizottság javaslatait.

A határozat értelmében Németország, Franciaország, Spanyolország, Ausztria, Hollandia, Csehország, Szlovákia, Szlovénia és Portugália 2013-ig, Belgium és Olaszország 2012-ig, Írország 2014-ig, Nagy-Britannia 2015-ig kapott haladékot arra, hogy deficitjét az uniós előírásokban szereplő, a bruttó hazai termékhez képest 3 százalékban meghatározott küszöb alá szorítsa.

Görögország esetében - a bizottság álláspontját osztva - a miniszterek megállapították, hogy nem teljesítette a tanács eddigi ajánlásait, így a deficiteljárásban további lépések következnek.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!