Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke a lapnak jelezte, kétségtelen, hogy kevés a jó szakember az építőiparban, ugyanakkor az ágazati adatok szerint a megrendelésállomány 2015 második felében majdnem a felével elmaradt az egy évvel korábbihoz képest.
Koji László arról is beszélt, hogy az építőipar a nagyberuházások esetében tavaly és 2014-ben főként korábbi megrendeléseit teljesítette, miközben a lakásügy holtpontra jutott. Míg az unióban az építőipar munkájának mintegy 36 százalékát a lakásügy - vagyis a házépítések és lakásfelújítások - adja, addig Magyarországon az elmúlt években mindössze 7-8 százalékot jelentett ez a szegmens.
Az ÉVOSZ elnöke szerint az is elképzelhető, hogy idén még a lakásépítések felpörgésével sem fogja elérni az ágazat a tavalyi teljesítményt. A lakóházépítések igazán nagy mértékben csak egy-két év múlva kezdődhetnek meg, az új uniós pénzügyi ciklus komolyabb horderejű építési beruházási célú közbeszerzéseit pedig csak az idén írják ki nagyobb számban.
Mindezek tehát 2017-re és 2018-ra jelentenek majd kiemelkedően sok munkát az építőipar szereplőinek - írják. Az elnök szerint a korábbi évek nagyobb arányú állami és önkormányzati beruházásai az idén még hiányozni fognak. Koji László hozzátette, hogy bár a pontos adat egyelőre nem ismert, de tavaly feltehetően a 2014-es, mintegy 2100 milliárd forintos teljesítményét ismételte meg az ágazat.
MTI