3p

Az osztrák iskola képviselői jellemzően nem szeretik a központi bankokat. Úgy vélik, hogy a központi bankok eltorzítják a pénz árát, azaz a kamatot, ami azután a szükségesnél nagyobb fellendülést és recessziót okoz.

A kérdés persze valószínűleg ennél sokkal bonyolultabb, azonban a 2002-2007 közötti időszakban mind Európában (különösen a periférián volt ez látványosan igaz), mind pedig USA-ban azt láttuk, hogy a túlzottan olcsó pénz miatt hatalmas hitelbuborékok alakultak ki, amelyeket megint extrém módszerekkel kellett kezelni (pl. QE) hogy ne legyen totális összeomlás belőle.

A legtöbb jegybankár és gazdaságpolitikus belátta, hogy hibákat követtek el - például azzal, hogy csak a szűk inflációs mutatókra fókuszáltak és nem vették figyelembe az eszközárakat, a makrostabilitást, a pénzügyi rendszer potenciálisan destabilizáló szerepét. (Ennek magyar lecsapódása volt az MNB által alkalmazott inflációkövető ortodoxia). Alan Greenspan a 80-as évek közepétől a 2000-es évek elejéig ennek a rendszernek a kiépítését vezette. Bár kétségtelen tény, hogy kiemelkedő eredményeket (is) ért el, ám pont a jegybankárok saját tökéletességébe vetett hit vezetett oda, hogy mandátumukat egy szűk területre (inflációs mutatók finomhangolása) szűkítették le, és nem vették figyelembe a változó valóságot. A tévedés persze természetes emberi tulajdonság, és nincs is vele baj, ám fontos, hogy elismerjük ha tévedünk. Nos, ez az, amire Greenspan nem hajlandó, és ezért támadja Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász, akinek a kérdésben szerintem igaza van:

//krugman.blogs.nytimes.com/2013/10/20/the-worst-ex-central-banker-in-the-world/?_r=1&

A gazdaságpolitika fókusza a válság óta megváltozott, és várhatóan ez így is marad. Vannak dolgok amiket köbe vésettnek hittünk, de ma már nem érvényesek. 

Egyébként ugyanez igaz a befektetések pszichológiájára is: nem baj ha tévedünk, sokszor elő fog fordulni. A baj az, ha nem ismerjük fel és el, hogy rosszul gondoltuk a dolgokat. Ha nem próbálunk meg tanulni saját hibáinkból az a legnagyobb bűn. És nem csak a jegybankároknál vagy befektetőknél...

***

Egy unortodoxnak mondott, de teljesen racionálisnak tűnő javaslat a devizahiteles probléma kezelésére:

//www.portfolio.hu/vallalatok/penzugy/egy_unortodox_megoldasi_javaslat_a_devizahitelek_problemajara.3.190751.html

Ami eddig történt a témakörben, az egy lose-lose megoldás volt. Vesztettek a bankok, buktak az emberek, a kormányzatnak kiesett egy csomó adóbevétele, és visszaesett a gazdasági növekedés is, ami fokozta a veszteségeket, és vissza a kör elejére. Direkt sem nagyon lehetett volna butábban csinálni az egészet. Olyan megoldás kellene, ami jó az embereknek, jó a bankoknak és segít visszatalálni a növekedés útjára. A cikkben leírt ötlet nem tűnik rossznak. Lehet, hogy nem ártana meghallgatni a konstruktívabb, hozzáértő szakemberek véleményét is a témában a parlamenti ciklontörvénykezés helyett...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!