A Capital Economics közgazdászai közölték, hogy a magyar hazai össztermék 2,5 százalék körüli mértékben bővülhetett a tavalyi utolsó három hónapban az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest. A ház elemzői szerint úgy tűnik, hogy a magyar gazdaság teljesítményének az exportvezérelt hazai ipari szektor kilábalása és a belső kereslet erősödése egyaránt jót tett.
A negyedéves összevetésben mért, szezonális kiigazítással számolt növekedési adatok a magyar gazdaságban rendszerint kilengésre hajlamosak, de a Capital Economics számítási modellje szerint a cég által várt 2,5 százalékos éves növekedés 0,4 százalékos növekedésnek felelne meg az előző negyedévhez viszonyítva. Ez azt jelentené, hogy negyedéves összehasonlításban lassulhatott a növekedési ütem a tavalyi utolsó negyedben, tekintettel arra, hogy a harmadik negyedévben 0,9 százalékkal bővült a magyar gazdaság teljesítménye az előző negyedévhez viszonyítva - hangsúlyozták a Capital Economics elemzői.
Az időközben beérkezett teljesítményjelzők - például az Európai Bizottság gazdasági hangulatindexe - mindazonáltal arra vallanak, hogy a magyar gazdaság erőteljesen kezdte az idei évet is. Fennáll ugyanakkor az a lehetőség, hogy a választások előtti gazdaságélénkítő intézkedések kifutásával az év későbbi szakaszában ismét lassulni kezdhet a növekedési ütem - vélekedtek a Capital Economics elemzői.
A JP Morgan szakértői 2,3 százalékos éves összevetésű GDP-növekedést valószínűsítenek a tavalyi negyedik negyedévre. Véleményük szerint a gyorsulás elsődleges hajtóerejét a belépő éves bázishatások adhatták. Szintén azt jósolták ugyanakkor, hogy a szezonális kiigazítással számolt negyedéves növekedés - az ipari teljesítmény év végi gyengülése miatt - jelentősen lassulhatott. Az előző negyedévhez viszonyított negyedik negyedévi növekedés a ház becslése szerint 0,2 százalék lehetett a magyar gazdaságban a harmadik negyedévben mért, ugyanígy számolt 0,9 százalék után.
A JP Morgan elemzői 2014 egészére 2,1 százalékos GDP-növekedést várnak Magyarországon. Ez valamelyest rontott prognózis; a ház korábban 2,3 százalékos idei magyar gazdasági növekedést valószínűsített. A City elemzői közösségében ennél derűlátóbb és pesszimistább prognózisok egyaránt vannak.
A BNP Paribas szakelemzőinek előrejelzése szerint a tavalyi utolsó hónapokról már rendelkezésre álló mérőszámokból úgy tűnik, hogy a magyar gazdaság 2010 vége, sőt talán 2006 óta nem tapasztalt ütemben növekszik, és az előremutató indikátorok a növekedés "boom-szerű" további gyorsulására vallanak. Ennek alapján a ház most már 2,5-3 százalék közötti GDP-növekedést vár Magyarországon 2014 egészében az általa korábban érvényben tartott, 2,2 százalékos idei növekedési prognózis helyett.
A Bank of America-Merrill Lynch közgazdászai a minap közölték, hogy a legutóbbi aktivitási és üzleti bizalmi adatok alapján fenntartják a 2,6 százalékos idei egész éves magyarországi GDP-növekedést valószínűsítő előrejelzésüket.
A Morgan Stanley elemzői legutóbbi, felülvizsgált térségi helyzetértékelésükben 2014 egészére 2,2 százalékos GDP-bővülést jósoltak a magyar gazdaságban. Ennél lényegesen visszafogottabb az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) idei első átfogó térségi prognózisa. Az EBRD a minap Londonban ismertetett regionális jelentésében szintén javította magyar GDP-növekedési prognózisát, de így is csak 1,7 százalékos növekedést vár 2014-ben a magyar gazdaságban. Az előző EBRD-előrejelzésben 2014-re még 1,2 százalékos magyar növekedési becslés szerepelt.
MTI