A vízszintes tengelyen az egy főre jutó GDP látható (vásárlóerőparitáson). Ez nagyon leegyszerűsítve az adott ország gazdasági fejlettségét mutatja. A függőleges tengelyen az egy órára jutó átlagos bérköltséget (vállalati szinten) láthatjuk, euróban. Mindkét adat az Eurostat-tól származik.
Jól látható- és nem meglepő - hogy a fejlettség(GDP) és a bérek között elég szoros kapcsolat van, de jó pár ország felfelé, vagy lefelé kilóg a sorból. Akik a vonal felett vannak, azoknál a gazdaság erejéhez képest túl magasak a bérek, amelyek alatta vannak, azoknál túl alacsonyak. A magyar bérek simán emelkedhetnek 30-50%-ot, valószínűleg fognak is. Hozzáteszem, hogy mivel a bérek euróban vannak, a konvergencia részben megvalósulhat(na, ha az MNB hagyná) a forint felértékelődésével is, ennek híján nominális béremelkedés és inflációs nyomás várható. Gyakorlatilag az egész régió bérei eléggé lent vannak (pl. a csehek fejlettsége majdnem egyenlő a spanyolokéval, a bérek mégis fele akkorák sincsenek!), és mivel mindenhol elfogyott a hadra fogható munkaerő, illetve a Nyugat szívó hatása folyamatos, így a brutális béremelkedés szinte elkerülhetetlen Kelet-Közép-Európában. Majdnem mindenhol reális a 30-50% béremelkedés a következő pár év során.
Ami még érdekes: a görögöknél a nagy megszigorítás ellenére is túl magasnak látszódnak a bérek, a horvátoknál kisebb mértékben, de szintén, miközben a franciák és olaszok elég nagy bajban vannak: német bérekhez a németekénél alacsonyabb termelékenység tartozik. Vagy a németeknél kell bért emelni, vagy a két előbbinél kellene csökkenteni - de persze a bérek lefelé rugalmatlanok, ezért ez nem szokott menni, a megoldás a hosszú éveken át tartó bérstagnálás lehet, ami valószínűleg a gazdaság gyengélkedésével is jár mind Olaszországban, mind a franciáknál.