4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy uniós statisztika szerint sok okunk nem lehet panaszra, hiszen nemcsak a dohánytermékek, vagy az alkohol nálunk az egyik legolcsóbb az uniós tagállamok közül, de átlagban az élelmiszerek árszintje is alacsony.

Az Eurostat nemrég tette közzé az összehasonlító árindexeit több termékcsoport vonatkozásában, mi ezek közül az élelmiszereket, az alkohol- és a dohánytermékeket fogjuk kiemelni a cikkünkben. (A mutató a vásárlóerő-paritást is figyelembe veszi, vagyis a helyi fizetőeszköz értékét). Bár azt mindenképpen ki kell emelni, hogy miközben a már említett kategóriák az egyik legolcsóbbnak számítanak Uniós viszonylatban, sőt a tejtermékek, a hús és a hal ára is jóval alulmúlja az átlagot, az olajokért és zsiradékokért EU-átlagot meghaladó mértékű összegeket kell fizetni hazánkban. (A rangsorunk az uniós tagállamokra és az Európai Szabadkereskedelmi Társulás 3 országára - Izlandra, Norvégiára, Svájcra - koncentrál.)

Előzetesen annyit el lehet mondani, hogy mind az alkohol, a dohány és az élelmiszer esetében is Norvégia árszintje kiemelkedő adattal vezeti a rangsorokat. És mint egy korábbi cikkünkben megírtuk, a GDP, a foglalkoztatottság és a beruházási ráta alapján ez lehet Matolcsy Györgynek az egyik álomországa, melyre hasonlóvá szeretné tenni hazánkat. (Lásd: Megtaláltuk Matolcsy vágyálmának országát)

Élelmiszerek: ötödik legolcsóbb

Az általunk felállított rangsor szerint Magyarországon az élelmiszerek árszinjte 20 százalékkal múlja alul az uniós átlagot, tehát 80 százalékos. Nálunk olcsóbban mindössze négy országban lehet élelmiszerhez jutni: Lettországban, Bulgáriában, Romániában és legvégül Lengyelországban alacsonyabbak az élelmiszerek árszintje. Ezzel szemben a rangsorunk másik végén toronymagasan Norvégia áll, az uniós átlagot 84 százalékkal meghaladó árszinttel. Utána a második helyen Svájc szerepel jóval kisebb mértékű eltéréssel, hiszen itt az élelmiszerekhez 159 százalékos árszint tartozik. A dobogó harmadik fokára pedig Dánia került a maga 139 százalékával.

Alkohol: a harmadik legolcsóbb

Az Eurostat statisztikája szerint az alkoholtermékek esetében még az élelmiszereknél is jobb a helyzet, hiszen mindössze két olyan tagállam van, ahol olcsóbban mérnék az alkoholt, mint hazánkban. A magyar 79 százalékos árszintet Románia múlja alul 75, illetve Bulgária 67 százalékos árszinttel.

A statisztika egyébként a leendő, a jelölt, illetve a jelölésre esélyes országokra is közölt adatokat, mely alapján azért értelemszerűen a macedón, a szerb, vagy például a boszniai alkohol még a magyarnál is olcsóbb.

A rangsor másik végén áll, ahogy az élelmiszereknél is, Norvégia 288 százalékkal, majd egy nagy lemaradással Izland 212 százalékkal, a dobogó harmadik helyére pedig 175 százalékkal ért fel Finnország.

A régiónkban egyébként mind a szlovák, mind pedig a cseh alkohol ára közelebb van az uniós átlaghoz.

Dohányáru: nincs olcsóbb szerte e vidéken a magyarnál

A dohányáru az, amelyik esetében a jövedéki adó szinte folyamatosan emelkedett az elmúlt években, ám még ez sem volt elég arra, hogy uniós viszonylatban ne a legolcsóbb termék legyen elérhető Magyarországon. Ráadásul nem is mondhatjuk el azt, hogy csak kis mértékben maradna el az átlaghoz a hazai árszínvonal. A statisztika szerint ugyanis mindössze 52 százalékos az árszint, vagyis az uniós tagállami átlagnak majdnem fele. Ha tehát a sajtóinformációk szerint a 10 százalékos árrés miatt augusztustól 1000 forint közelébe dráguló cigaretta valósággá válik, nagy valószínűség szerint még akkor is az EU-s átlag alatti lesz az árfekvés. 

Szintén nem éri el egyébként a 60 százalékot ez a mutató Lettországban, Bulgáriában és Lengyelországban.

Ezzel szemben a nyugati, északi országokban brutális árak vannak. Norvégiában 270 százalékos az árszínvonal az uniós átlaghoz viszonyítva, de rendkívül magasnak számít még Írországban is: 199 százalék. Majd egy nagy szakadással Svédország van a dobogó harmadik fokán 132 százalékkal, és szinte ezzel megegyező adatot közölt az Eurostat Svájc és Izland esetében is, egyaránt 131 százalékot.

Mindezekkel ellentétben a helyi fizetőeszközben mérve hazánk igencsak csehül áll az áram- és gázárak tekintetében, hiszen a magyar fizetéshez képest az egyik legdrágább a gáz és az áram . Mindezt ráadásul úgy, hogy tavaly az utolsó negyedévben a kormány rezsicsökkentő akciója nélkül is az egyik legnagyobb mértékben csökkent a villamos energia lakossági ára az uniós tagállamok körében. (Különleges trió tagja hazánk - a kormány nélkül is olcsóbb az áram

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!