3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Amíg az Egyesült Államok jegybankja, a Fed és az Európai Központi Bank (EKB) képes volt unortodox (nem megszokott) eszközökkel erőteljes hatást gyakorolni a pénzpiacokra, addig a Magyar Nemzeti Bank (MNB) lehetőségei erősen korlátozottak - fejtették ki az előadók a jegybank és a Magyar Közgazdasági Társaság gazdaságpolitikai szakosztályának közös rendezvényén, kedden Budapesten.

Amikor a jegybanki kamatok a nulla közelébe kerülnek, akkor a klasszikus monetáris politikai eszköztárral, azaz a kamatok szabályozásával már nem lehet befolyásolni a pénzpiacokat - mondta Vonnák Balázs. Az MNB közgazdasági tanácsadója szerint a Fed és az EKB lényegében hasonló, nem ortodox eszközöket alkalmazott azután, hogy a dollár- illetve az eurókamat "padlót fogott". A bankoknál lévő állampapírokat vásárolta fel a két központi bank, illetve közvetlen hitelt nyújtott a bankoknak (vállalatoknak).

Az Egyesült Államokban és az Európai Unióban is ez a beavatkozás az állampapírpiacba - a mennyiségi enyhítés - mérsékelte a pénzpiaci zavarokat és enyhítette a gazdasági visszaesést - magyarázta az előadó.

Ugyanakkor a feltörekvő országokban, így Magyarországon is, ahol a jegybanki kamat magas maradt, ezzel az eszközzel csak nagyon korlátozottan lehet beavatkozni a pénzpiacba, mivel nagy az árfolyamgyengülés kockázata és a jegybanki hitelesség is csorbát szenvedhet - tette hozzá Vonnák Balázs.

A tartósan magas magyar kamatszint nemcsak az elmúlt évtized laza költségvetési politikájából, és az ezzel együtt járó állami hiteligényből fakadt, hanem a háztartások folyamatosan növekvő hitelfelvételéből is - hangsúlyozta Suppan Gergely. A TakarékBank vezető elemzőjének leegyszerűsített képlete az: ha az állam és a háztartások hiteligénye egyszerre nő, akkor a pénz ára, azaz a kamatok is nőnek. Mivel belső megtakarítás nem volt, az ország külső adóssága lett egyre nagyobb - vezette tovább a folyamatot az elemző.

Amíg Csehországban a hitel/betét arány 80 százalék volt az elmúlt években, addig Magyarországon 2009-ben 150 százalékot, még 2012 elején is 125 százalékot ért el, s talán nem véletlen, hogy a cseh kamat egy százalék alatt van, míg a magyar 7 százalék - mutatott rá Suppan Gergely egy lényeges összefüggésre. A TakarékBank vezető elemzője szerint akkor lehet hosszabb távon csökkenteni a jegybanki kamatot, ha mind az állam, mind a háztartások adóssága folyamatosan csökken, azaz megtörténik a mérlegkiigazítás.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!