3p

Amíg az Egyesült Államok jegybankja, a Fed és az Európai Központi Bank (EKB) képes volt unortodox (nem megszokott) eszközökkel erőteljes hatást gyakorolni a pénzpiacokra, addig a Magyar Nemzeti Bank (MNB) lehetőségei erősen korlátozottak - fejtették ki az előadók a jegybank és a Magyar Közgazdasági Társaság gazdaságpolitikai szakosztályának közös rendezvényén, kedden Budapesten.

Amikor a jegybanki kamatok a nulla közelébe kerülnek, akkor a klasszikus monetáris politikai eszköztárral, azaz a kamatok szabályozásával már nem lehet befolyásolni a pénzpiacokat - mondta Vonnák Balázs. Az MNB közgazdasági tanácsadója szerint a Fed és az EKB lényegében hasonló, nem ortodox eszközöket alkalmazott azután, hogy a dollár- illetve az eurókamat "padlót fogott". A bankoknál lévő állampapírokat vásárolta fel a két központi bank, illetve közvetlen hitelt nyújtott a bankoknak (vállalatoknak).

Az Egyesült Államokban és az Európai Unióban is ez a beavatkozás az állampapírpiacba - a mennyiségi enyhítés - mérsékelte a pénzpiaci zavarokat és enyhítette a gazdasági visszaesést - magyarázta az előadó.

Ugyanakkor a feltörekvő országokban, így Magyarországon is, ahol a jegybanki kamat magas maradt, ezzel az eszközzel csak nagyon korlátozottan lehet beavatkozni a pénzpiacba, mivel nagy az árfolyamgyengülés kockázata és a jegybanki hitelesség is csorbát szenvedhet - tette hozzá Vonnák Balázs.

A tartósan magas magyar kamatszint nemcsak az elmúlt évtized laza költségvetési politikájából, és az ezzel együtt járó állami hiteligényből fakadt, hanem a háztartások folyamatosan növekvő hitelfelvételéből is - hangsúlyozta Suppan Gergely. A TakarékBank vezető elemzőjének leegyszerűsített képlete az: ha az állam és a háztartások hiteligénye egyszerre nő, akkor a pénz ára, azaz a kamatok is nőnek. Mivel belső megtakarítás nem volt, az ország külső adóssága lett egyre nagyobb - vezette tovább a folyamatot az elemző.

Amíg Csehországban a hitel/betét arány 80 százalék volt az elmúlt években, addig Magyarországon 2009-ben 150 százalékot, még 2012 elején is 125 százalékot ért el, s talán nem véletlen, hogy a cseh kamat egy százalék alatt van, míg a magyar 7 százalék - mutatott rá Suppan Gergely egy lényeges összefüggésre. A TakarékBank vezető elemzője szerint akkor lehet hosszabb távon csökkenteni a jegybanki kamatot, ha mind az állam, mind a háztartások adóssága folyamatosan csökken, azaz megtörténik a mérlegkiigazítás.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!