4p

Egészen elképesztő árfolyammozgásokat produkál a Bitcoin.

Egy nappal azután, hogy átlépte a 10000 dolláros álomhatárt, elérte a 11000 dollárt, majd azon nyomban közel 9000 dollárig szakadt. Most éppen ismét 10000 dollár fölött van. A híres spekuláns, Jesse Livermore, valami olyasmit mondott, hogy egy igazi jó mániában mindig az utolsó 48 órában lehet megkeresni a nagy pénzt, és a teljesen eszeveszett csapkodás felveti annak a gyanúját, hogy a mánia csúcspontját látjuk a Bitcoinban. De nem csak abban. A Bitcoin ugyanis csak a leglátványosabb vetülete a jegybankárok buborékának.

Miután a gazdaságpolitikusok a recessziótól/deflációtól való nagy félelmükben nullába/mínuszba vitték a kamatokat, fedezetlen pénznyomtatással (alias QE) teletöltötték a pénzügyi rendszert likviditással, ez a pénz megjelent. Mindenhol. A megtakarítóknak nem volt más lehetőségük: ha pénzük értékét meg akarták őrizni, venniük kellett valamit. Bármit. Vettek is. Lakásokat, részvényeket, vállalti kötvényeket, bitcoint, festményeket, ami eszükbe jutott.
 
A helyzet nagyon hasonló az internet-buborékhoz (1999-2000), és a kétezres évek közepének lakáspiaci/másodlagos jelzálog buborékjához. A jegybankárok akkor is a megelőző válság (feltörekvő-orosz válság 1997/98, illetve 2001-3-as globális lassulás-recesszió-dezinfláció) miatt túltolták a gyógyszert, a kamatcsökkentést, és ez később valahol megjelent, és buborékot gerjesztett. Most ugyanez történt, csak hatványozottan, és az "eredmények" magukért beszélnek: MINDEN DRÁGA LETT. Ez a minden-buborék, a jegybankárok buborékja, és a Bitcoin a legjobb lázmérője.
 
Azonban egy ideje problémássá kezdett válni a mögöttes kép, habár a piacok erről nem vesznek tudomást - egyelőre. Egyre több munkaerőpiac kezdett beszűkülni, és felfelé ható bérnyomást generálni: ez egyelőre talán legjobban a mi régiónkban (KKE) látszik, ahol szinte természetessé vált a 10%-ot meghaladó bérnövekedés (ezt pedig teljesen egyértelműen az árak megugrása fogja követni), de máshol is vannak jelei, lásd a most megjelent Fed Beige Book:

 
"Most Districts reported employers were having difficulties finding qualified workers across various skill levels...Many Districts reported that employers were raising wages as well as increasing their use of signing bonuses and other nonwage benefits to retain or attract employees" és ez már az árakra is hatni kezdett: "Price pressures have strengthened since the last report...several Districts noted input cost increases in manufacturing. In many cases, these increases in transportation and manufacturing were passed through to consumers."

Ez azt jelenti, hogy az alacsony kamatszint nem tartható fenn sokáig. Mivel pedig minden azért drága, mert a kamatok alacsonyan vannak (mint a gyöngyök a cérnaszálon, minden eszköz ára akként függ a kamatszinttől, s ha a kamatokat megváltoztatjuk, mindent át kell árazni!), ezért ha/amikor a globális fellendülés oda ér, hogy elindul a kamatemelési hullám, akkor ezek a buborékok is le fognak ereszteni. Márpedig úgy tűnik, hogy ez a folyamat megindult. Az elmúlt 3 hónapban 1,25%-ról 1,75%-ra emelkedett az amerikai 2-éves állampapírok hozama, 0,15%-ról 0,51%-ra a brit, és még a német papírok is (az állandó fáziskésében lévő ECB ellenére) augusztus óta nem forogtak ilyen magas hozammal. De meg lehet nézni térségünket is: a román 2-éves 1,2%-ról 3%-ra jött fel, és a cseh is 2015 májusa óta először van stabilan pozitív hozamon.

Fordulat látszik tehát kibontakozni a globális monetáris politikában, s habár ez a folyamat nem feltétlenül gyors, de mindenre hatása lesz. Lehet, hogy a Bitcoin őrült csapkodása a jegybankárok által generált eszközárbuborék tetejét mutatja, lehet, hogy nem, de a lényeg az, hogy a globális kamatcsökkenés trendje valószínűleg megfordult, és ez minden eszközárra hatással lesz.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!