A tőzsdéket azonban alapvetően nem a QE mozgatja. Nézzük meg USA-t, hogy miképpen alakult a cégek profitabilitása, és rögtön látni fogjuk, hogy valójában semmi más nem történik, mint az, hogy a részvényárak a profit(várakozásokat) követik: //www.yardeni.com/pub/peacockfeval.pdf
Amíg csökkentek a profitvárakozások, addig esett a tőzsde, amióta emelkednek, emelkedik. S mivel a profitok új csúcson vannak 2007-hez képest, a részvényárak is. Természetesen a piaci hangulat hatására voltak mindenféle cikcakkok ebben a menetben, de alapvetően a sztori igen egyszerű: ha nő a profit, akkor felmegy a részvényár is.
Jó mutatja ezt Japán példája, ahol 1997 óta (!!!) megy a nullkamat politikája, időnként a pénznyomtatás, mégsincs töretlen bikapiac, sőt!. Amikor baj van a gazdasággal, akkor nullkamat ide, QE oda, a részvényárak esnek. És fordítva. Ennélfogva a gazdaság (és profitok!!!) fő irányának eltalálása a legfontosabb a közép-hosszabbtávú trend szempontjából.
Ebből a szempontból USA-ban szerintem két oldala van az éremnek (nemhiába fakadt ki Truman elnök annak idején: "Give me a one-handed economist! All my economists say, On the one hand..., on the other...). Egyrészt a gazdaság a következő időszakban véleményem szerint igen erős lesz, 3-4%-os növekedéssel, de a hitelköltségek, és munkabérek emelkedése miatt ez nem feltétlenül fog magasabb profitabilitást jelenteni.
Japánban a belső kereslet összeomlásban van és úgy is marad, ezért a profitok valószínűleg jelentősen esni fognak, kivéve ha ezt ellensúlyozza a jen jelentős esése a dollárral szemben.
Európában a fő kérdés nem az hogy lesz-e QE, hanem az, hogy lesz-e növekedés. Szerintem igen, ugyanis a jelenlegi gyengélkedést elsősorban a banki stressztesztek miatti kényszerűen folytatódó hitelcsökkenés, deleveraging okozza. Ám a monetáris kondíciók folyamatosan javulnak: gyengül az euró, és sose lehetett még ilyen olcsón hosszú hitelt felvenni Európában (már akinek adnak). Mivel a kormányzati megszorítások is végetérőben vannak, valamint a stressztesztekkel kapcsolatos aggodalmak is idén véget érnek, ezek eredményeképpen 2015-16-ban növekedésnek kell jönnie, ami magasabb profitokban, és ennélfogva magasabb részvényárakban csapódhat le.