Georg Streiter helyettes kormányszóvivő szerdai berlini tájékoztatóján azt mondta, úgy tűnik, a kijevi vezetés a javaslattal el akarja terelni a figyelmet arról, hogy kizárólag az ukrán kormány a felelős a jelenlegi politikai helyzet kialakulásáért.
Az Európai Unió ajánlata a szerződés megkötésére továbbra is érvényes. A megállapodás után elkezdődhetnek a reformok és élénkülne az EU és Ukrajna közötti kereskedelem, ami tartós segítséget jelentene nehéz gazdasági helyzetben lévő országnak - fejtette ki.
Megjegyezte: Ukrajna évek óta kapcsolatban áll a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), és ha "végre teljesítené a feltételeket", akkor hozzáférhetne az IMF forrásaihoz, az EU-tól pedig további 620 millió eurós "makroszintű pénzügyi támogatáshoz" jutna.
A külügyminisztérium helyettes szóvivője, Martin Schäfer hozzátette: Lengyelország példája megmutatja, hogy a "reformok európai útja" a fejlődés pályája, hiszen a két szomszédos országban alig húsz éve még ugyanolyan volt az életszínvonal, most már viszont az uniós tag Lengyelországban az egy főre jutó jövedelem nagyságrendekkel meghaladja az ukrán szintet.
Mikola Azarov ukrán kormányfő szerdán jelentette ki, hogy Ukrajna szeretne megállapodni az EU-val egy 20 milliárd eurós segélyhitelről, mielőtt aláírná a társulási és szabadkereskedelmi. Erre az összegre ahhoz lenne szükség, hogy Ukrajna "minimalizálja gazdaságának (a megállapodásból eredő) veszteségeit" - mondta a politikus.
MTI