5,1 százalékra emelkedett az infláció júliusban az előző hónapban tapasztalt 3,7 százalékról - jelentette be a KSH kedd reggel. Várható volt, hogy nőni fognak a fogyasztói árak, miután július elején emelkedett az áfa, sőt a szakemberek ennél nagyobb mértékű növekedésre számítottak.
"Az alacsony kereslet miatt az árakba nem tudott teljesen beépülni a július eleji áfaemelés, ennek köszönhető, hogy a vártnál kisebb mértékű volt az emelkedés" - vélekedik Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője. Szerinte a mostani számok függvényében a korábban vártnál alacsonyabb lehet az infláció az év végén, de az utolsó hónapokban megközelítheti a 6 százalékot. Korábban a szakember 6,5 százalék körüli pénzromlásra számított.
Olcsó élelmiszerek, jól jártak a nyugdíjasok
"Bár én 5,2 százalékos adatot vártam, így is sok meglepetést okozott az inflációs jelentés részleteiben" - mondta az mfor.hu kérdésére Török Zoltán, a Raiffeisen elemzője. A legkevésbé az élelmiszerárak esésére számított a szakember, a közölt 1,7 százalékos csökkenéssel szemben 1,5 százalék körüli emelkedést várt ezen a területen.
"Már júniusban is 1,6 százalékkal csökkent az élelmiszerek ára, ezért volt meglepő az újabb esés. Azt mondjuk érdemes hozzátenni, hogy májusban volt egy 5 százalékos emelkedés ezen a területen" - vázolta fel a szakember. A KSH jelentése szerint az élelmiszerárak meglepő csökkenése elsősorban annak köszönhető, hogy majdnem 20 százalékkal zuhant az idényáras élelmiszerek (zöldségek, gyümölcsök) ára. A többi élelmiszer esetében 2 százalékos volt az áremelkedés, azonban még ez is elmarad az áfaemelés 5 százalékos mértékétől.
"A nem várt csökkenés elsősorban annak köszönhető, hogy az áfaemelés még nem épült be minden élelmiszer árába. Ezen a területen jóval lassabban jelenik meg a megemelt áfa a sok piaci szereplő és a sok árucikk miatt" - vélekedik Török Zoltán. A Raiffeisen elemzője szerint ha nem lett volna áfaemelés, akkor a legtöbb élelmiszer ára valószínűleg csökkent volna. "Ez két dologgal magyarázható: egyrészt megjelenhetett a forinterősödés hatása az importélelmiszereknél, másrészt pedig júniusban már árcsökkenés volt megfigyelhető a feldolgozatlan élelmiszerek esetében" - véli a szakértő.
Bár a nyugdíjas infláció 5,6 százalékos értéke fél százalékkal magasabb, mint az infláció főszáma, azonban ezen a területen jóval kisebb volt az emelkedés: a júniusi 5,1 százalékról csak fél százalékos. "Ez azzal magyarázható, hogy a nyugdíjas kosárban felül vannak súlyozva az élelmiszerek, melyeknek ára csökkent, viszont a tartós fogyasztási cikkek és az üzemanyagok jóval kisebb súllyal szerepelnek ezen a területen" - magyarázza Török Zoltán.
Mindez azt jelentheti, hogy egy hónap távlatából a nyugdíjasok az áfaemelés legnagyobb nyertesei, hiszen éppen azoknak a termékeknek az árába nem épült be a magasabb adó, melyek az ő kosarukban szerepelnek.
Itthon nyaralunk, ezért nőttek az árak
"Az élelmiszerekkel ellentétben a tartós fogyasztási cikkeknél némileg meglepő volt, hogy rögtön megjelent a magasabb áfa. Ennek az oka az lehet, hogy nincsenek vevők, így az áruházak nem is igyekeztek magukhoz csábítani őket akciókkal" - vélekedik a Raiffeisen elemzője.
Török Zoltánt meglepte még a szolgáltatások árának 3,2 százalékos emelkedése, ezen belül főleg az üdülési szolgáltatások drágultak jelentősen, 9,2 százalékkal. "Ennek oka, hogy az emberek nem tudnak külföldre menni nyaralni, a többség itthon pihen, ez pedig nagyobb keresletet generál a piacon" - gondolkodik az elemző.
Az üdülés mellett a helyi tömegközlekedés drágult jelentősen, de ott a 4,5 százalékos áremelkedés főleg az áfaemelés hatásának volt betudható.
Beke Károly