Dávid Ferenc elmondta: a takarékszövetkezeti vezetőket Lontai Dániel, a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezetének elnöke hívta egyeztetésre kedden. A főtitkár értesülései szerint az első konzultációk Pest megyében már szerdán megtörténtek. A VOSZ főtitkára elmondta: a VOSZ-nak az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) 105 takarékszövetkezetéből 65 a tagja, a szövetség ezenkívül az OTSZ stratégiai partnere.
Dávid Ferenc kifejtette: "szépséghiba", hogy az egyeztetést egyik pillanatról a másikra hívták össze, és "tűrhetetlen", hogy a takarékok vezetői nem kaptak alapszabály tervezetet, holott az általuk vezetett intézmények sorsáról van szó. "Valószínű, hogy itt csak megy előre a henger", az átalakítás "erőltetett menetben, teljesen antidemokratikus módon történik" - fogalmazott a főtitkár, kiemelve, hogy így nem lehet érdemi konzultációt folytatni.
Dávid Ferenc nehezményezte, hogy a konzultációkra nem hívták meg az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) elnökét és ügyvezető igazgatóját sem; a főtitkár szerint ez is mutatja, hogy "látszatkonzultációról" van szó.
A takarékszövetkezeteknek az új alapszabályt augusztus 27-ig el kell fogadniuk - emlékeztetett Dávid Ferenc. Elmondta: amelyik takarékszövetkezet nem ért egyet az új alapszabállyal, az "rendkívül rosszul jár", mert a törvény alapján, amelyik takarékszövetkezet nem szavazza meg, az kirekeszti magát az integrációból, kockáztatja magának a takarékszövetkezetnek működését, így az ott dolgozók elveszíthetik az állásukat.
Ahol az egyik fél a másikat "ledarálja", abból nem lehet egészséges együttműködés, emellett a rendszer átalakítása már túlmutat a takarékszövetkezeti körön - vélekedett Dávid Ferenc. Kiemelte: ha ez az erőltetett takarékszövetkezeti átalakítás a nemzetközi fórumokon is megállja a helyét, "akkor innentől kezdve Magyarországon senki (...) nem lehet biztonságban, mert az állam bárhová beteheti a lábát és erőszakos vételi jog kijelölésével többségi tulajdont szerezhet".
MTI