EUR/HUF: Tegnap délután négykor érkezett a hír, hogy mégiscsak lesz IMF keretmegállapodásunk, a kormány felvette a kapcsolatot az IMF-el. Ez a 180 fokos fordulat, a korábbi kormánykommunikációhoz képest tartósan nagy fellélegzést hozhat az EUR/HUF piacán.
A csökkenő kötvényhozamokról nem is beszélve, mert attól függően, hogy mi lesz a pontos megállapodás, egy megfelelő csomaggal a kézben akár elkerülhető is lehet a már beárazódó MNB kamatemelés. Az előzetes számítások szerint 4 milliárd eurós lehet a készenléti hitelkeret, de hogy az IMF mit kér cserébe, illetve milyen feltételeket fog a keretért szabni, az még talány.
A hír érkezése előtt 312-nél kereskedtek az EUR/HUF devizapárral, majd innen 306,00-ig tartó rally következett. Nem sokkal később viszont a Nemzetközi Valutaalap közölte, hogy hivatalos kapcsolatfelvétel még nem volt, így 306-ról 309-re gyengült vissza a forint. A ma reggeli hírek szerint hivatalosan ma informáljuk az IMF illetékeseit, hogy „új típusú kooperációt” szeretnénk velük, egy megkapjuk a pénzügyi védőhálót.
Pesszimistább szcenárió szerint a tegnapi bejelentés egy utolsó segélykiáltás a leminősítés előtt – reméljük nem így lesz. Az NGM jó döntést hozott és talán még nem későn, mert az IMF támogatásával nagyobb esélyünk lehet a leminősítés és ennek velejárójaként a hirtelen nagymértékű biztonsági alapkamatemelés elkerülésére. Ha maradnánk befektetési kategóriában, létrejönne az IMF megállapodás és végre komoly pozitív hírek érkeznének az EU17-ek háza tájáról, akkor 1-2 hetes távlatban esély mutatkozna a 300-as mérföldkő elhagyására is, lefelé.
EUR/USD: Folytatódik a háttérben a huza-vona az ECB szerepéről. Az EU17-ek központi bankja mesterséges vásárlásokkal ideig-óráig alacsonyabban tudja tartani az aukciókon a hozamokat.
Tegnap Angela Merkel visszautasította a francia ötletet, hogy az ECB kötvénypiaci intervenciókkal igyekezzen enyhíteni az egyre súlyosbodó adósságválságon. A tegnapi spanyol illetve francia aukciókon felkínált papírok elkeltek ugyan, de mondhatni aranyáron. Egyre drágul tehát az adósságfinanszírozás, és nemcsak a PIIGS országok szenvednek ettől, hanem már a belgák és az osztrákok is.
Az EUR/USD tartja magát 1,35 körül, ami az eurozóna vergődése ellenére valószínűleg annak is köszönhető, hogy az Egyesült Államokban is lassan lépni kell monetáris lazítás ügyében. Elképzelhető, hogy néhány hónapon belül a FED elindítja új, QE3-as gazdaságélénkítő programját.
CHF/HUF: Az IMF-el való tárgyalások bejelentése közel 2 százalékkal olcsóbbá tette a frank/forint árfolyamát, 252,5-ről 247,50-ig tudott csökkenni a CHF/HUF kurzusa.
mfor.hu