3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A válság átrajzolta a világgazdaság térképét a felzárkózó országok, főleg Kína javára, de kétséges, hogy a Kína egymagában képes-e a növekedés világszintű újraindítására - erről volt szó egy vitafórumon Isztambulban, amelyet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank közgyűlése közben rendeztek.

"A legfrissebb előrejelzések arra vallanak, hogy Kína és India segítik a világgazdaságot kilábalni" - mondta a tanácskozáson a Világbank elnöke, Robert Zoellick, és hozzátette: stabilabbnak is ígérkezik egy ilyen egyensúlyosabb világgazdaság, amely kevésbé függ az amerikai fogyasztóktól.

Az Egyesült Államokban, a világ legnagyobb gazdaságában a lakossági fogyasztás teszi a hazai össztermék (GDP) keresleti oldalának több mint kétharmadát. Tavaly az amerikai behozatal a világimport 13,2 százalékát adta a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) utolsó ismert adatai szerint.

Az IMF szerint a fejlődő országok jövőre sokkal nagyobb, átlagosan 5,1 százalékos gazdasági növekedésre számíthatnak, mint a fejlett országok, amelyekben átlagosan 1,3 százalékos GDP-többlet várható. A felzárkózó ázsiai gazdaságoknak jósolt, átlagosan 7,3 százalékos gazdasági növekedéshez képest az Egyesült Államokban várt 1,5 százalékos, a Japánban várt 1,7 százalékos és az euróövezetben várt 0,3 százalékos növekedés még jobban eltörpül. A nagy felzárkózó gazdaságok közül Kína lesz a bajnok, egyszersmind világbajnok, várhatóan 9,0 százalékos GDP-növekedéssel jövőre, a második helyre India számíthat, 6,4 százalékos növekedéssel.

Ebben az összefüggésben világos, hogy "az amerikai motor már nem olyan erőteljes, mint régebben" - jegyezte meg a tanácskozáson az IMF vezérigazgatója, Dominique Strauss-Kahn. A világgazdaságnak ez az újraegyensúlyozása azonban fölveti a kérdést, vajon a kínai fogyasztó az amerikai fogyasztó helyére léphet-e, segítve az európai gazdaságok javulását? Az IMF szakértői szerint ez messze nem biztos.

Európában "a kilábalás az európai fogyasztóktól függ" - mondta az IMF európai osztályának vezetője, Marek Belka. Csakhogy a gazdag országokat mind jobban nyomasztja a gazdaságösztönzés miatt növekvő közadósság terhe. Közadósságuk 2014-re elérheti egyévi hazai össztermékük (GDP) 110 százalékát - figyelmeztetett az IMF fő közgazdásza, Olivier Blanchard. Szerinte az államháztartási hiányokat csak akkor lehet leépíteni, ha a fogyasztók átveszik a stafétabotot az államtól a keresleti oldalon. A fejlett országokban azonban az öregedő, mind több egészségügyi kiadással terhelt lakosság erre hosszabb távon mind kevésbé képest - magyarázta Blanchard.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!