3p

Miközben inflációnak jele sincs, sőt inkább a deflációs hatásoktól fél mindenki, az arany megközelítette egyhónapos csúcsát, és egy nagy duplaaljat látszik formázni.

A fejlett kötvények piacán a pénteki amerikai foglalkoztatottsági adatra nagy korrekció volt, de alapvetően a hozamok továbbra is emelkedő trendben vannak. A fejlett részvények piacán pedig tart az örömünnep, extrém túlvett állapotban vannak, s minden világok legjobbikát árazzák: nincs infláció, van növekedés. Lehet még ennél jobb? Szerintem nem.

Az infláció visszatérőben van a világba, és ennek érzékeny indikátora lehet a sárga szörny, az arany. A nemesfémben őszintén szólva sosem hittem, sem amikor 400 dollár volt, sem amikor 1900, és most sem, de viselkedése meglehetősen pozitívvá kezd válni, ami mindenképpen figyelemre méltó. Az elmúlt másfél évben amiatt esett az arany, mert inflációnak jele sem volt ÉS a világ helyzete folyamatosan javult, a kockázatok csökkentek. Azonban mindkettőben bármikor lehet változás.

Ami az inflációt illeti, itt az egyre szűkösebbé váló amerikai munkaerőpiac és fellendülő gazdaság, illetve a korábbi években deflációt exportáló Kína helyzetének megváltozása (erős bérnövekedés és a jüan felértékelése) is abba az irányba mutat, hogy az áremelkedés üteme hamarosan ismét problémát okozhat. S ha vajon elindul az infláció mit tesznek majd a nagy jegybankok? Valószínűleg túl keveset - attól való félelmükben, hogy a törékeny növekedést elpusztítják. Ez pedig azt jelenti, hogy AMIKOR az infláció megjelenik, akkor nem lesz elég bátorság a megfogására. Előbb 2% azután 3, majd 4,5, és hamarosan azt vesszük majd észre, hogy baj van.

A másik fontos tény: a profitok GDP-n belüli aránya folytonosan nőtt a válság óta a munkabérek javára, azaz a fellendülés gyümölcseit a tőketulajdonosok arathatták le. Ebben is változás lesz, mivel a szakképzett munkaerőnek egyre többet kell fizetni, mivel nincsen belőle elég (ez igaz USA-ra és Kínára, valamint Németországra is, de kevésbé igaz Európa többi részére). Könnyen lehet tehát, hogy 2014-ben a várakozásoknál sokkal nagyobb növekedés lesz, ebből azonban nem a tőketulajdonosok, nem a  részvényesek profitálnak, hanem a munkások.  A gazdaságokra optimista vagyok, a legtöbb részvénypiacra nem.

Tekintve, hogy a részvénypiacokon komoly eufória van, bármilyen kis baleset (akár a növekedés lesz rosszabb, akár az infláció lesz nagyobb, akár a profitok nem nőnek megfelelő ütemben) komoly megingást okozhat. A jelen helyzetben sokkal szívesebben tartanék aranyat, mint részvényeket. Azt gondolom, hogy az idei évben bármikor könnyen összejöhet egy 10-20%-os esés a részvényindexekben, és azt is gondolom, hogy a kötvényhozamok emelkedő trendjének egyáltalán nincs vége. Szerintem jelenleg nem a(z új) kockázatvállalás ideje van. Inkább a türelem és óvatosság lehet most a kulcs...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!