4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egyetért az adóügyekért felelős helyettes államtitkár és az adószakértő abban, hogy a jövő évi adórendszerben nincs radikális változtatás, az intézkedések a stabilitás és a kiszámíthatóság irányába mutatnak, és a családok szabadon felhasználható jövedelme nő.

Pankucsi Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adóügyekért felelős helyettes államtitkára és Vámosi-Nagy Szabolcs az EY nemzetközi tanácsadócég adószakértője a Kossuth Rádió Ütköző délben című műsorában pénteken beszélgetett a parlamenthez múlt héten benyújtott jövő évi adótörvény-javaslatról.

Pankucsi Zoltán hangsúlyozta: az előterjesztésben új adók nincsenek, a javaslatok az adórendszer "élhetőségét" és jobb működtetését szolgálják. A javasolt intézkedések azt mutatják, hogy lezárult az igazán nagy léptékű, radikális változtatások kora a magyar adórendszerben. Az adószakértő egyetértett ezzel, ugyanakkor megjegyezte, hogy volt mit stabilizálni és kiszámíthatóvá tenni a rendszerben, ebben a kormányzati ciklusban 16 új adót vezettek be, és hatot szüntettek meg. Kedvezőnek tartja, hogy az adórendszer elmúlt időszakait jellemző "nagy, erős rángatásokat" idén, év végére "sikerült megúsznia a szakmának". Vámosi-Nagy Szabolcs véleménye szerint mindazonáltal érkezik egy új adó, a hitelintézeti hozzájárulás címen bevezetésre kerülő egyszeri, egy évre szóló adót ide sorolja.

Pankucsi Zoltán szerint ugyanakkor a hitelintézeti hozzájárulás nem új adófajta. Elmondta, hogy mivel 2014. január elsejétől megváltoznak a bankok tőkekövetelményére vonatkozó uniós szabályok, amely értelmében át kell sorolni a bankok tőkéjében, illetve tartalékaiban lévő eszközöket egy új definíció szerint. Az új szabály szerint az általános kockázati céltartalék már nem tartozik a legerősebb tőkeelemek közé. Ezért felajánlották a bankoknak, hogy tőkehelyzetük megerősítése érdekében ezt a speciális tartalékelemet a normál adó megfizetése mellett átvezethessék a legerősebb tőkeelembe, az eredménytartalékba. Tehát ez nem a bankokra kivetett új adó, hanem a saját döntésüktől függő eleme a rendszernek.

Az NGM helyettes államtitkára azzal a kérdéssel kapcsolatban, hogy 2015-től kivezetik-e a bankadót, arra hívta fel a figyelmet, hogy nagyon fegyelmezett költségvetési gazdálkodást valósított meg a kormány az elmúlt három évben, amit a jövőben is folytatnak. Ennek megfelelően a bankadó kivezetése nincs napirenden, ilyen irányú döntés nem született, az majd a költségvetés teherbíró képességének függvénye lesz - tette hozzá. Az adószakértő ugyancsak kiemelte, az adórendszer könnyítéseinek meghatározásakor figyelemmel kell lenni a költségvetésre, illetve, hogy mely szektorok képesek nagyobb mértékben hozzájárulni az állami bevételekhez.

Pankucsi Zoltán a családi kedvezményről szólva hangsúlyozta: az adójavaslatok legmarkánsabb eleme ennek kiterjesztése. Az intézkedés fedezete, nagyjából 53-55 milliárd forint, természetes módon megvan a 2014-es költségvetés tervezetében, mivel a 2 százalékos GDP-növekedés megteremti ezt.

A családi adókedvezménynek a járulékokra vonatkozó kiterjesztésével kapcsolatban az adószakértő is egyetértett azzal, hogy az javítja az alacsony jövedelmű családok helyzetét. Ismertetése szerint az érvényesített adókedvezmény 184 milliárd forint volt 2012-ben, a rendszerben nagyjából 110 milliárd forint maradt kihasználatlanul. A kedvezménnyel egy havi 300 ezer forintos együttes jövedelemmel rendelkező háromgyerekes család jövedelme havi nettó ötvenezer forinttal nő. Jelentős réteg ki tudja meríteni "a rendkívül elegáns" mértékű kedvezményt - tette hozzá.

A VOSZ felvetésével szemben, miszerint a javaslatcsomag nem tartalmaz a vállalkozások "közérzetét javító" intézkedést, a helyettes államtitkár és az adószakértő is felsorolt ilyet. Pankucsi Zoltán kiemelte: az adórendszerben a szabad vállalkozási övezetekre vonatkozó könnyítés lesz, hogy az itt tevékenykedő vállalat már a székhely szerinti szabad vállalkozási zónától 20 kilométerre lévő zónában vagy ugyanebben a kistérségben élő munkavállalók után is kaphat kedvezményt. Az intézkedésnek köszönhetően több munkavállalót tudnak magukhoz vonzani ezek a cégek.

A további rendelkezések között említette, hogy a cégek a tárgyieszköz-beruházásra használt kamatkedvezményt már a megfizetett kamat 60 százalékáig igényelhetik a korábbi 40 százalék helyett és a a kutatás-fejlesztési tevékenység kapcsán igénybe vehető adókedvezményt is bővül a jövőben. Vámosi-Nagy Szabolcs szerint is elég sok közérzetjavító intézkedést tartalmaz a javaslat, ezek közül kiemelte, hogy a bankkártyával kiegyenlített éttermi szolgáltatás számla helyett nyugtával is elszámolható költségként.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!