4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ha valóban volt tavaly év végén árfolyam beállítás, akkor annak hatása mindössze 90 milliárd forint lehetett, ami csepp a magyar államadósság 23 ezer milliárdos tengerében.

A múlt héten látott napvilágot egy olyan cikk, melyben a szerzők bevallottan egy kis pénzügyi összeesküvés-elméletet vázoltak fel. Kétségtelen, hogy elég látványosan, szinte fillérre pontosan olyan árfolyamot határozott meg az államadósság számításához a kormány a 2014-es költségvetésben, amely aztán év végén be is következett. A büdzsében szereplő 296,9 forintos euróár és az MNB hivatalos év végi záróárfolyama között mindössze egy fillér van, mivel ez utóbbi 296,91-es értéket jelent.

Az összeesküvést felvázoló írás szerint ez pedig akár azért is történhetett, mert a jegybank az árfolyam beállításával segítette a kormányt az adósság elleni harcban. A 2013-as pénzforgalmi hiány, és a GDP nominális (reál-GDP + deflátor) növekedésével kalkulálva ugyanis nagyon neccesen lett volna csökkenő az adósságrátánk. Ezért a cikk szerint nemcsak az mfor.hu által is többször felvázolt pénzügyi tartalékok leépítéséhez nyúlt a kormány, de a jegybank segítségével az árfolyamokat is olyan szintre állította volna be, amivel elérhető a csökkenő adósságráta.

Ez utóbbi viszont sántít. Ahogy arra az írás is rámutat, a költségvetési törvényben azért kell meghatározni az előző év árfolyamát, hogy a két egymást követő év adósságát ugyanazzal az értékkel számolva összehasonlíthatóvá tegyék. Ez érhető, hiszen az államadósság körülbelül 40 százalékát kitevő devizaadósságot nagyon nem mindegy, hogy milyen árfolyamon számoljuk el. Vagyis a meghatározott értéken kell az összehasonlításra kerülő két év államadósságát meghatározni, így aztán édes mindegy, hogy mi a forint 2013-as záróértéke.

Másrészről, ha a valós árfolyamokkal számolunk, vagyis a maastrichti névértéken vett bruttó, konszolidált adósságot kalkuláljuk, akkor az az árfolyam-eltérítés, ami az összeesküvés alapja, eltörpül az adósságmutatóban. December végén ugyanis 30 milliárd euró volt (az ÁKK adatai és a jegybanki záróárfolyam alapján egészen pontosan 29,992) a devizaadósság. Az összeesküvésben vázolt év végi forinteltérítés pedig körülbelül 3 egységet tett ki a 300 körüli bázishoz viszonyítva. Vagyis a 30 milliárd eurós devizaadósság forintban történő elszámolása 90 milliárdos csökkenést eredményezett az alacsonyabb árfolyamérték miatt. Ez pedig eltörpül a szeptember végi 23 089 milliárdos konszolidált államadóssághoz képest, és a 2013-as várható 29 200 milliárdos GDP-re vetítve 0,3 százalékot tesz ki.

Persze az is igaz, hogy politikai okok miatt nagyon nem mindegy, hogy a végső számok alapján akár egy tizeddel is csökkenő adósságrátát tud-e kimutatni 2013-ra a kormány. Ezzel a kabinet tagjai is tisztában voltak, hiszen úgy alakították a tavalyi novemberi, decemberi finanszírozást, hogy a költségvetés forrásigényét, illetve a lejáró adósságot nem újabb állampapírok kibocsátásával, hanem a pénzügyi tartalékok apasztásával érték el. (lásd: Kisöpörve: szinte üres lehetett a kincstár január első felében) Így a nominális adósság is csökkent, és a pénzügyi tartalékok is több éves mélypontra jutottak. Januárban aztán rákapcsolt az adósságkezelő és annyi forintos adósságpapírt bocsátott ki, mint még soha.

Az "év végi visszafogás", majd a januári "belehúzás" jól látszik az ÁKK által közölt, a központi költségvetés adósságára vonatkozó előzetes adatokból is. A decemberi 78 százalékos GDP-arányos költségvetési adósságráta - ez kisebb, mint a teljes államháztartásra számított - december végéig 75,3 százalékra süllyedt, majd januárban ismét 77,9 százalékig emelkedett vissza. Mindezt úgy, hogy január 29-én egy egymilliárd eurós (308 milliárd forint) devizakötvény járt le, ami pedig értelemszerűen csökkentette az adósságot.

A 2,6-2,7 százalékpontos decemberi eleji-december végi-január végi "adósságbeállítási játék" összeesküvés-elmélet szerinti "árfolyameltérítés” hatása mindössze 0,3 százalékpontos lehetett a maastrichti adósságrátában. Az alaptörvény rendelkezéseinek megfelelően számolt költségvetési adósságrátában pedig semmi.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!