3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy újabb hivatalos adatsor támasztja alá a kormány adósságellenes év végi harcát.

Hétfőn jelent meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb, december végi statisztikája a magyar gazdasági szereplők által kibocsátott értékpapírokról, illetve azok tulajdonosi szerkezetéről. Az adatokat átvizsgálva megerősítést kapunk arról a korábban is jól látható kormányzati igyekezetről, hogy az államháztartás adósságának év végi értéke – a pénzügyi tartalékok ideiglenes leépüléséből finanszírozva – a lehető legalacsonyabb legyen. (lásd még: Kisöpörve: szinte üres lehetett a kincstár január első felében)

A jegybanki statisztika szerint 2013 december végén a központi kormányzat által kibocsátott, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok piaci értéke 19 862,6 milliárd forintra rúgott. Ez 301,3 milliárddal alacsonyabb az előző havinál. A 2011 novembere óta nem látott mértékű csökkenés úgy jött létre, hogy közben a szokásosan lejáró háromhavi diszkont kincstárjegyeken túl, "csak" 127,9 milliárdos forintkötvény-lejáratunk volt. Ráadásul, ha kiszűrjük a 15 milliárdos felértékelődés hatását, akkor a csak tranzakciókat tartalmazó változás 316,5 milliárdot tesz ki.

A fenti diagramon jól látható, hogy 2010 óta ennél nagyobb változásra mindössze kétszer volt példa. 2011 júniusában, amikor a magánnyugdíjpénztár-tagoktól átvett állampapírok legnagyobb értékű bevonása történt, illetve 2011 októberében, amikor a kiújuló európai adósságválság (ír, portugál IMF-mentőcsomagok) és a hazai végtörlesztés okozta felfordulás közepette a külföldiek rengeteg, 484 milliárd forintnyi állampapírt adtak el.

A lenti bontásban jól látszik, hogy 2013 decemberében a külföldiek tovább vásárolták a magyar állampapírokat, viszont két szektor a korábbihoz képest eltérően viselkedett. A nem pénzügyi vállalatok, illetve a hazai pénzügyi vállalatok állománya jelentős mértékben csökkent.

Előbbi szektor 236,6 milliárd forintos értékesítésének döntő részét a devizában denominált értékpapírok soron kell keresni. Ez pedig, megerősítheti azt a feltételezésünket, amelyre még január végén utaltunk az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) adatai alapján, hogy egy kormányközeli befektető, aki jelentősebb értékű PEMÁK-kal rendelkezik, akár úgy is segíthetett a kormánynak az adósságharcban, hogy 100-250 millió eurónyi PEMÁK-ot december végén visszaváltott, majd január elején azt újra megvette. (lásd még: A PEMÁK a csodafegyver: nagyot csökkent az adósságunk decemberben)

A pénzügyi vállalatok, azon belül is elsősorban az egyéb monetáris intézmények (vagyis kereskedelmi bankok) is jelentős mértékben, 228,3 milliárd forintnyi értékben csökkentették magyar állampapír-állományukat. Azon belül is az éven túl értékpapírokat (-169,6 milliárd forint), illetve a devizában denominált kötvényeket (-78,2 milliárd forint) értékesítették.

Az állampapírok tranzakcióból eredő csökkenése tehát 316,5 milliárd forint volt, ami a várhatóan 29 200 milliárd forintos év végi GDP 1,1 százaléka. Az ÁKK adataiból ismerjük, hogy az év végi "adósságjáték" a GDP 2,6-2,7 százalékát tette ki, vagyis az 1,1 százalék feletti rész hitelek előtörlesztéséből, és mintegy 0,3 százalékpont a forint év végi, egyesek szerint manipulatív erősödéséből adódik.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!