5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Minden adórendszernek vannak nyertesei és vesztesei, nincs ez másképp a januártól bevezetésre kerülő egykulcsos személyi jövedelemadóval sem. Az újjáélesztett családi támogatás miatt elsősorban azok jönnek ki jól az új rendszerből, akiknek vannak gyermekeik, ők a szinglik kárára adóznak majd kevesebbet. Az egységes kulcs pedig a jól keresőknek kedvez, ők már gyermektelenül is jobban járnak. Mfor.hu-háttér.

A kormány előszeretettel nevezi egykulcsos családi adózásnak a januártól életbe lépő rendszert, azonban még hiányzik egy lépés a tényleges családi adózáshoz. Egykulcsosnak egykulcsos, hiszen mindenki 16 százaléknyi személyi jövedelemadót fog fizetni. Családinak viszont nem családi, mert nem a keresők összevont adóalapja számít, csak kedvezményekkel ösztönzik a gyermekvállalást. Az mfor.hu néhány tipikus család esetében vizsgálta meg, hogy jobban, vagy rosszabbul járnak-e az új rendszerrel, de kalkulátorunkkal Ön is könnyedén oszthat-szorozhat.

Két minimálbér: nem igazán érvényesül a kedvezmény

Az első feltevésünk, hogy a házaspár mindkét tagja minimálbért, azaz havi 73 500 forintot visz haza bruttóban. Ebben az esetben gyermek nélkül 4134 forintot buknak 2010-hez képest januártól. A két kereső fejenként 2067 forinttal visz haza kevesebbet nettóban, mint idén. Még egy gyermek esetében is negatívra jön ki a változás: a két minimálbéres szülő összesen 1297 forinttal visz haza kevesebbet, januártól, mint idén.

Két minimálbér mellett tehát csak két gyermek felett járnak jobban a szülők az egykulcsos személyi jövedelemadóval, de a minimálbér 2010-es "kvázi" adómentessége miatt ott is csak elenyésző a nyereség. Két, gyermek esetében már 1538 forinttal nő a család havi nettó jövedelem összesen, ami igazságosan oszlik meg a két szülő között. Ugyanakkor három, vagy több gyermek esetén, csak 769 forint havonta a gyereség, mivel 2010-ben az egyik szülő adójában érvényesíthette a családi kedvezményt.

Átlagfizetéssel már egy gyermek is pluszt hoz

A második élethelyzet, amikor mindkét kereső átlagfizetést visz haza. A KSH legutóbbi adatai szerint ez valamivel több mint 200 000 forint bruttóban, de az egyszerűség kedvéért mi a kerek összeggel számoltunk. Ha a két átlagkeresetű felnőtteknek nincs gyermekük, akkor nettóban 6880 forinttal járnak rosszabbul januártól, hiszen nem érvényesül a kedvezmény.

Egy gyermek és két átlagfizetés mellett viszont már 6100 forinttal nő a család elkölthető jövedelme, két gyermek esetében pedig 16 100 forinttal kerül több a szülők zsebébe, mint idén. Még ennél is jobban járnak azok, akiknak három gyermekük van: ők egyik hónapról a másikra összesen 44 160 forinttal többet találnak majd a borítékban.

És mi van, ha nem egyenlően oszlik el a bér?

Érdekes megnézni azt, mi van akkor, ha a két felnőtt ugyanúgy bruttó 400 000 forintot visz haza, mint az előbbi esetben, viszont ez nem egyenlően oszlik meg köztük. Az egyikük mondjuk az átlagnál jobban keres bruttó 300 ezres fizetésével, a másik viszont átlag alatti bérrel rendelkezik, mondjuk bruttó százezerrel.

Ebben az esetben már gyermek nélkül is havi 820 forinttal jobban jönnek ki, mint 2010-ben. Ez az összeg pedig a gyermekek számával csak növekszik: háromtagú családnál például 12 200 forint, míg egy ikerpárnál már 29 700. Három gyermek esetén ez a fizetési konstrukció havi 58 000 forintot hagy a szülők zsebében.

Akár 150 ezer forint is maradhat pluszban havonta

A januártól bevezetésre kerülő rendszer nyertesei a nagycsaládosok mellett a magas keresetűek, ugyanis nekik is 16 százalékra csökken a személyi jövedelemadó kulcsa. A szakemberek szerint a kormány arra számíthat, hogy ők a plusz pénzt elköltik majd, ami élénkítheti a fogyasztást.

Az általunk vizsgált helyzet: ha mondjuk az egyik szülő bruttó félmillió forintot visz haza, míg párja bruttó 400 ezret alkudott ki magának. Ebben az esetben még gyermek nélkül is 57 800 forinttal nő havonta a család nettó jövedelme. Egy gyermek esetében ez máris felmegy 67 800 forintra, két gyermeknél pedig 77 800-ra. Ha két jól kereső szülő három gyermeket tart el, akkor már-már hihetetlen, de összesen 147 480 forint marad a zsebükben havonta.

És mi lesz az egyedülállókkal?

Az utolsó élethelyzet, amit megvizsgáltunk egy egyedülálló felnőtt esete, aki az átlagnak megfelelő bért, azaz nagyjából bruttó 200 ezer forintot visz haza. Ha nincs gyermeke, akkor bizony ő rosszul jár az új rendszerrel, számszerűsítve 3440 forinttal kap kevesebbet kézhez.

Egy gyermek esetében az egyedülálló szülő 9540 forinttal többet költhet el jövőre, mint idén, míg két gyermek esetében 19 540 forint marad nettóban a zsebében. Érdekesség, hogy három gyermek esetében már kevésbé jár jól: akkor 16 080 forinttal nő az elkölthető jövedelme.

Persze rengeteg más szituációt is meg lehetne vizsgálni, mi azonban hely hiányában csak ezt az ötöt emeltük ki. Elkészült azonban az mfor.hu kalkulátora, melynek segítségével néhány egyszerű adat (bruttó bér, gyermekek száma) megadásával Ön is kiszámolhatja, mennyivel jár jobban, vagy rosszabbul az új adórendszerrel.

Évek múlva lehet levonni a mérleget

Nagyon nehéz pontosan megítélni az egykulcsos adó hatásait, mivel ez egy trendfordító intézkedés - mondta az mfor.hu kérdésére Gerendy Zoltán. A BDO Magyarország vezető partnere szerint lehet, hogy ma még többen vannak olyanok, akik rosszabbul járnak januártól, azonban a családi kedvezmény ösztönzi őket arra, hogy gyermeket vállaljanak.

"Azt majd néhány év múlva lehet pontosabban megítélni, hogy ez a személyi jövedelemadó-rendszer életképes lesz-e és sikeres lesz-e, több gyermek születik-e utána" - véli az adószakértő. Gerendy Zoltán szerint az utóbbi években a demográfiai folyamatokon látszott, hogy szükség lett volna családi kedvezményre.

A BDO Magyarország partnere szerint elsősorban a közepes jövedelmű nagycsaládosok, illetve a magas keresetűek lehetnek az új rendszer nyertesei, a vesztesek pedig az átlag alatt kereső gyermektelenek köréből kerülhetnek ki.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!