Egyes szakértők szerint a meghirdetett 9 milliárd rubeles kikiáltási ár túlságosan is alacsony az építmény valódi értékét alapul véve, ám talán ennek is köszönhető, hogy már most is hatalmas küzdelem folyik a neves épületért. Az érdeklődők között van Mihail Guceriev és Mikail Sishanov, az a két üzletember, akik tavaly megvásárolták a központi Manyezs tér mellett, a Tverszkaja utca sarkán álló Nacional szállót. A tranzakcióra 2011 decemberében került sor, a vételár pedig 148 millió dollár volt, vagyis közel 35 milliárd forint.
A privatizációra egyébként azért van szükség, mert a korábbi, 2010 októberében menesztett polgármester, Jurij Luzskov munkálkodása miatt 5 milliárd dolláros költségvetési hiányt örökölt az önkormányzat.
Előzmények...
A műemlék jellegű szálloda eladásáról már idén tavasszal felröppentek az első hírek. Az orosz aukciós ház március végén örömmel adta hírül, hogy az önkormányzat nyár elején eladhatja az épületet, 8,6 milliárd rubeles kikiáltási ár mellett. Akkor úgy kalkuláltak, hogy amennyiben minden papírmunka gördülékenyen zajlik, legkorábban június végén lehet megtartani az aukciót.
Akkori információk szerint az önkormányzatnál a témával foglalkozók nagybefektetőket is meghívnának az aukcióra, és az egyik lehetséges meghívott a Morgan Stanley lett volna. Arról, hogy ez a szándékuk még mindig áll-e, egyelőre nincsenek információk. Ugyanakkor egy másik, oroszországi viszonylatban nagy név is feltűnt a "pályázók" között, mégpedig a Korston cégcsoport, mely már több szálloda tulajdonosa és üzemeltetője is az országon belül. A csoport szándéka szerint, ha ők nyernék meg az aukciót, akkor a hotel a Korston Hotel&Bevásárlóközpontok márkája alatt működne tovább.
Történelmi múlt kerül kalapács alá
A szállodát 1898-ban kezdték el építeni és csak 1905-ben nyithatott meg a nagyközönség előtt is, a 20. században pedig egyetlen más épület sem tudta letaszítani a trónról, ahol az egyik legelegánsabb szállodaként tündökölt az orosz fővárosban. A szálloda belső kialakítása neves festők, építészek és képzőművészet munkáját dicséri, mely a mai napig a hely fényét emeli.
1918-ban azonban a bolsevik közigazgatás államosította a szállodát, és egy időre átnevezték a Szovjetek Második Házává, mely az egyre növekvő szovjet bürokráciának adott otthont. 12 évvel később viszont, 1930-ban ismét visszakapta eredeti, szálloda funkcióját az épület, évtizedekkel később, 1986-1991 között pedig jelentős restauráláson ment keresztül, melyet a szovjet-finn kétoldalú kereskedelem jegyében finnországi vállalatok végeztek el. A felújítás befejezésével a szálloda érdemessé vált az ötcsillagos minősítésre.
A Metropol Hotel jelenleg 356 szobával rendelkezik, a vendégek kényelméről pedig a 24 órás szobaszervíz mellett konditerem, masszázs-lehetőségek, szauna és saját belső medence gondoskodik. Emellett az épületben külön tárgyalók, bankettek számára megfelelő termek és VIP szobák is találhatók.
mfor.hu