A Royal Bank of Scotland (RBS) közgazdászai közölték, hogy a következő három monetáris tanácsi ülés mindegyikére egyenként 0,20 százalékpontos kamatcsökkentést valószínűsítenek. Hozzátették ugyanakkor, hogy a magyar jegybanki kamatpályával kapcsolatos várakozásukban nem a kamatcsökkentések üteme, hanem az enyhítés végső mértéke szerepel nagyobb súllyal.
Ennek alapján - különös tekintettel a magyar gazdaság jelenlegi kedvező piaci környezetére - az RBS elemzői szerint megvan az esélye annak, hogy a monetáris tanács a keddi ülésen a korábban szokásos 0,25 százalékpontos kamatcsökkentés mellett dönt. Nem tartották kizártnak ezt a lehetőséget pénteki prognózisukban a Morgan Stanley szakértői sem.
A ház szerint az, hogy az amerikai szövetségi jegybankrendszer (Federal Reserve System) egyelőre nem kezdett hozzá mennyiségi enyhítési ciklusának leépítéséhez, pótlólagos mozgásteret ad a pénzügypolitika további enyhítésére. Az MNB egyébként is "kifejezetten enyhítési alapállású", és amíg ez a lehetőség nyitva van, "a legkisebb ellenállás irányát" a további kamatcsökkentések jelentik - fejtegették a Morgan Stanley elemzői.
A cég szakértői szerint ugyanakkor kevésbé egyértelmű, hogy az MNB szeretné-e már jelezni a piacnak az enyhítési ciklus végének közeledtét. Egy újabb 0,20 százalékpontos csökkentéssel az alapkamat 3,40 százalékra, vagyis a Matolcsy György MNB-elnök által korábban jelzett 3,00-3,50 százalékos sávon belülre kerülne.
A Morgan Stanley elemzői azonban közölték, hogy nem várnak módosulást az MNB hangvételében, tekintettel egyrészt a kedvező piaci környezetre, másrészt arra a nézetükre, hogy a 3,00-3,50 százalékos kamatsáv "inkább az MNB-elnök személyes véleményének tűnik", semmint a monetáris tanács hivatalos álláspontjának.
A ház szakértői szerint lehetséges, hogy a monetáris tanács kedden 0,25, vagy akár 0,50 százalékpontos kamatcsökkentést hajt végre. A Morgan Stanley elemzőinek véleménye szerint azonban ez olyan kommunikációs zavart okozna, amelynek hátrányai valószínűleg túltennének az előnyökön.
A magyar gazdaságba jelenleg kihelyezett új hitelek zömét egyébként is 2,50 százalékos kamattal folyósítják az MNB növekedési hitelprogramja alapján, és ez mérsékli a jegybanki alapkamat csökkentésének hatásait.
Mindemellett kommunikációs megfontolásokból is valószínűtlen, hogy az MNB éppen olyan időszakban gyorsítaná fel a kamatcsökkentések ütemét, amikor már közelít a várt kamatmélyponthoz - fejtegették a Morgan Stanley elemzői. A ház saját előrejelzése szerint az MNB enyhítési ciklusa 3,00 százalékos alapkamaton ér véget.
A Capital Economics elemzői egyértelműen 0,20 százalékpontos kamatcsökkentést jósoltak a keddi MNB-ülésre, csakúgy, mint az utána következő két kamatdöntő ülésre. Előrejelzésük szerint így az MNB-alapkamat az idei év végére 3,00 százalékig csökken.
A Capital Economics elemzői szerint a magyar gazdaság jelentős devizaadósság-terhe miatt az MNB-nek fél szemmel mindig a forintárfolyamot is figyelnie kell, amikor meghozza monetáris döntéseit. A monetáris tanács alapállása azonban rendkívüli mértékben enyhítésre hajló, az infláció várhatóan a célszint alatt marad és a gazdaság is gyenge, így a monetáris politika további enyhítése valószínű - jósolták a cég londoni szakértői.
MTI