3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az mfor.hu által megkérdezett elemzők egyelőre nem számítanak arra, hogy a hétfői kamatcsökkentés után az emberek tömegesen vennék ki a pénzüket a bankokból, és más befektetési formákat keresnének. Ahhoz, hogy jelentősebb kiáramlás legyen megfigyelhető a bankbetétekből, legalább 7 százalékra kéne csökkennie az alapkamatnak. Mfor.hu-háttér.

Meglepetésre 100 bázisponttal csökkentette az alapkamatot hétfői ülésén a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa. A 8,5 százalékra csökkenő irányadó ráta pozitív hatással lehet a hitelesekre, hiszen csökkenhet a forintalapú hitelek kamata is. Azok viszont, akik bankbetétben tartják pénzüket, kénytelenek lesznek elgondolkodni azon, hogy alacsonyabb kamat mellett is kitartanak-e a bank mellett.

Egyelőre nem várható sorbanállás a bankfiókok előtt

"A Monetáris Tanács döntésének következtében várhatóan kicsit lejjebb jönnek majd a betéti kamatok, de ez még nem akkora vágás, hogy jelentős hatása legyen" - mondta el az mfor.hu kérdésére Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője. Szerinte az egy százalékos kamatcsökkentés miatt kevesen fognak úgy dönteni, hogy kiveszik a pénzüket a bankból.

"Ahhoz, hogy jelentősebb kiáramlás legyen megfigyelhető a bankbetétekből, legalább 7-7,5 százalékra kéne csökkennie az alapkamatnak" - vélekedik Suppan. Ezzel egyetért Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója:
"A kamatcsökkentési ciklus végéig nem számítok arra, hogy jelentős pénzkiáramlás lenne a bankbetétekből."

Ennek szerinte több oka van: egyrészt hazánkban hagyományosan magasak a betéti kamatok, a magyar befektetési rendszer bankbetét központú. Másrészt pedig sokakban még mindig élénken él a válság okozta sokk, ezért vélhetően nem viszik pénzüket a kockázatosabb eszközökbe.

Arra egyik elemző sem számít, hogy a betéti kamatok csökkenésével jelentős pénz áramolna a tőzsdére. "Nem várható, hogy a tavaly őszihez hasonlóan ismét tömegesen jelennének meg a kisbefektetők a Budapesti Értéktőzsdén" - emeli ki a Budapest Alapkezelő vezetője.

A befektetési alapok lehetnek a nyertesek

Július közepén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) sajtótájékoztatóján elhangzott: a kamat csökkenése esetén ismét vonzóvá válhatnak a befektetési alapok a kisbefektetők számára. A 9,5 százalékos alapkamat mellett ugyanis az volt a probléma, hogy az alapkezelők nem tudtak versenyezni a betéti kamatokkal.

Azt egyelőre nem tudni, hogy a 100 bázispontos kamatvágás elég-e ahhoz, hogy tömegesen vegyék az alapok befektetési jegyeit a kisbefektetők. A csökkentés előtt a BAMOSZ vezetői is arra számítottak, hogy esetleg 2010-ben tudnak majd újra versenyezni a bankbetétekkel.

Az mfor.hu által megkérdezett elemzők is úgy vélik, hogy talán az alapok lehetnek a kamatcsökkentés nyertesei. "Főleg a kötvényalapoknak van vonzó visszatekintő hozamuk, a befektetők pedig általában ezt tartják szem előtt" - vélekedik Duronelly Péter. Suppan Gergely szerint az állampapírpiaci hozamok csökkenése szintén a befektetési alapok malmára hajthatja a vizet.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!