Meglepetésre 100 bázisponttal csökkentette az alapkamatot hétfői ülésén a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa. A 8,5 százalékra csökkenő irányadó ráta pozitív hatással lehet a hitelesekre, hiszen csökkenhet a forintalapú hitelek kamata is. Azok viszont, akik bankbetétben tartják pénzüket, kénytelenek lesznek elgondolkodni azon, hogy alacsonyabb kamat mellett is kitartanak-e a bank mellett.
Egyelőre nem várható sorbanállás a bankfiókok előtt
"A Monetáris Tanács döntésének következtében várhatóan kicsit lejjebb jönnek majd a betéti kamatok, de ez még nem akkora vágás, hogy jelentős hatása legyen" - mondta el az mfor.hu kérdésére Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője. Szerinte az egy százalékos kamatcsökkentés miatt kevesen fognak úgy dönteni, hogy kiveszik a pénzüket a bankból.
"Ahhoz, hogy jelentősebb kiáramlás legyen megfigyelhető a bankbetétekből, legalább 7-7,5 százalékra kéne csökkennie az alapkamatnak" - vélekedik Suppan. Ezzel egyetért Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója:
"A kamatcsökkentési ciklus végéig nem számítok arra, hogy jelentős pénzkiáramlás lenne a bankbetétekből."
Ennek szerinte több oka van: egyrészt hazánkban hagyományosan magasak a betéti kamatok, a magyar befektetési rendszer bankbetét központú. Másrészt pedig sokakban még mindig élénken él a válság okozta sokk, ezért vélhetően nem viszik pénzüket a kockázatosabb eszközökbe.
Arra egyik elemző sem számít, hogy a betéti kamatok csökkenésével jelentős pénz áramolna a tőzsdére. "Nem várható, hogy a tavaly őszihez hasonlóan ismét tömegesen jelennének meg a kisbefektetők a Budapesti Értéktőzsdén" - emeli ki a Budapest Alapkezelő vezetője.
A befektetési alapok lehetnek a nyertesek
Július közepén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) sajtótájékoztatóján elhangzott: a kamat csökkenése esetén ismét vonzóvá válhatnak a befektetési alapok a kisbefektetők számára. A 9,5 százalékos alapkamat mellett ugyanis az volt a probléma, hogy az alapkezelők nem tudtak versenyezni a betéti kamatokkal.
Azt egyelőre nem tudni, hogy a 100 bázispontos kamatvágás elég-e ahhoz, hogy tömegesen vegyék az alapok befektetési jegyeit a kisbefektetők. A csökkentés előtt a BAMOSZ vezetői is arra számítottak, hogy esetleg 2010-ben tudnak majd újra versenyezni a bankbetétekkel.
Az mfor.hu által megkérdezett elemzők is úgy vélik, hogy talán az alapok lehetnek a kamatcsökkentés nyertesei. "Főleg a kötvényalapoknak van vonzó visszatekintő hozamuk, a befektetők pedig általában ezt tartják szem előtt" - vélekedik Duronelly Péter. Suppan Gergely szerint az állampapírpiaci hozamok csökkenése szintén a befektetési alapok malmára hajthatja a vizet.
Beke Károly