4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt hónapok nemzetközi pénzügyi válsága úgy tűnik, hogy a magyar lakossági hitelpiacot csak minimálisan érinti. Az mfor.hu által megkérdezett szakemberek szerint az éles verseny miatt alig marad tér a kamatok emelésére.

A verseny miatt csak óvatos emelés várható (Mfor-montázs)

A magyar bankszektorban az elmúlt években gyorsan bővült a hitelállomány, amitől a betétállomány növekedése elmaradt - mondta el kérdésünkre Török Zoltán a Raiffeisen elemezője. A számok azt mutatják, hogy a hitelek nagysága 50 százalékkal meghaladja a betétek összegét. Felmerül tehát, hogy a bankrendszer ezt a nagy hitelexpanziót, miként tudja finanszírozni, ha nem a betételeken keresztül. A szakember szerint egyértelműen külső forrásokra szorul a magyar bankszektor, amelyek az ismert okok miatt jócskán megdrágultak az elmúlt félévben. Ezt a költségnövekedést a pénzintézetek különböző mértékben kénytelenek áthárítani az ügyfeleikre. Ez a megemelkedett forrásköltség hatás jelenleg elsősorban a vállalati ügyfeleknél jelenik meg.

A lakossági piacon más a helyzet, mivel itt a verseny más stádiumában van, miközben ugyanis a vállalati piac ugyanis már rég telítődött, a lakossági hitelezés felívelő szakaszban tart. Vagyis ez utóbbi szegmensben a bankok magatartását a piacszerzés határozza meg. Másrészt a lakossági szektorban eleve jóval magasabb "kamat margin" jellemző, ami miatt a bankok számára a költségek lenyelésére van még tér, vagyis nem kell, és feltehetően nem is akarják a megnövekedett forrásköltségeket közvetlenül áthárítani a lakosságra.

Adósságrendező hitelek

Statisztikai adatok szerint egyre több háztartásra jellemző, hogy egyszerre több típusú hitellel is rendelkeznek, például személyi kölcsönnel, autókölcsönnel, áruhitellel, melyeknek visszafizetése jelentős terhet jelent a családi költségvetésben. Köztudott, hogy az áruhitelek és a személyi kölcsönök a legdrágábbak közé tartoznak, hiszen THM-jük gyakran meghaladja a 20 százalékot is. Emiatt egyre jellemzőbb sok család esetében, akik párhuzamosan több ilyen jellegű drága hitellel rendelkeznek, hogy szabadulni kívánnak ezektől a kölcsönöktől, elsősorban olyan formában, hogy szabad felhasználású jelzálogkölcsönnel váltják ki meglévő személyi-, autó-, és áruhitelüket. 2007 végén ezermilliárd forintot tett ki a devizaalapú szabad felhasználású jelzáloghitelek állománya idehaza, s a tavalyi év során 400 milliárd forintot meghaladó összegű volt az új hitelkihelyezés e termékkörben.

Piaci becslések szerint a szabad felhasználású jelzálogkölcsönök több mint harmadát ma már adósságrendezéshez veszik igénybe. Ebben persze semmi meglepő sincsen, hiszen a futamidő meghosszabbításának és a sokkal kedvezőbb THM-nek köszönhetően a korábbi személyi-, autó-, és áruhitel törlesztő részletek együttes összegét felére, vagy akár harmadára is csökkentheti a hitelfelvevő. Különösen igaz ez a mostani időszakban, hiszen a pénzintézetek többsége a hosszabb futamidő és alacsonyabb törlesztő részlet mellett további kedvezmények biztosításával kívánja segíteni a hitelhez jutást.

Dávid Gábor a Citibank marketing igazgatója szerint néhány bank - hasonlóan a személyi hitelekhez - alacsonyabb hitelösszeg esetén elkezdte ezeket a hiteleket is gyorsított formában folyósítani, tehát csökkentett dokumentáció is elégséges a hitelfelvételhez, vagy nem kérnek például értékbecslést, de inkább az a jellemző, hogy a legtöbb bank az ügyfél kezdeti kifizetésein igyekszik könnyíteni.

Takarékszövetkezetek kedvező helyzetben

Csicsáky Péter a Takarékbank vezérigazgatója az mfor.hu-nak elmondta, hogy a takarékszövetkezetek igen szerencsés helyzetben vannak, mert a betét állományuk duplája a hitelállományuknak. Ez persze azt is jelenti, hogy a pénzintézetek nem elég hatékonyak a hitelezés területén, de a mostani szituációban ez inkább szerencsének fogható fel.

A legtöbb takarékszövetkezet így saját forrásból tudja finanszírozni a hitelezését, nincs szükségük külső forrásokra. Ebből következően őket a nemzetközi pénzügyi piacokon bekövetkezett költségnövekedés alig érinti őket. Mint Csicsáky Péter fogalmazott, figyelik a piacot és a marzsokat, és ha alkalom nyílik rá, akkor növelni szándékoznak a profitjukat.

Deviza alapú jelzáloghitel a sláger

Úgy tűnik, hogy lakossági hitelezésben a jelzáloghitelek veszik át a főszerepet – hangzott el egy múlt heti szakkonferencián. Egyre jellemzőbb, hogy drága lakossági hiteleket jóval olcsóbb jelzáloghitelekre cseréli a lakosság. Sőt egyes társadalmi csoportokban fogyasztás kisimítás céljából terjed az úgynevezett szabad felhasználású jelzáloghitel. Az is kiderült, hogy a hitelek nagy része ma már devizaalapú, amely hosszú távon megérheti az ügyfél számára. A magyar gazdaság ugyanis az euró zónához konvergál, ami hosszabb távon jelentős árfolyam emelkedést vetít előre.

V.M.I.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!