Tavalyi év végén - ahogy azt az mfor.hu is több írásában fejtegette - különféle "trükkök" segítségével sikerült Orbánéknak "talpon maradni" az adósság elleni harcban, és csökkenteni annak GDP-arányos mértékét. A különleges "fegyverek" egyike a PEMÁK-állomány vélhetően nagyobb kormányközeli szereplő általi átmeneti visszaváltása volt, míg a másik a rendkívül visszafogott értékesítése az állampapíroknak, amely a kormányzat jegybankban felhalmozott tartalékainak leapasztását eredményezte.
A lépések hozták a várt eredményt, február közepén az MNB adatsorából kiderült, hogy év végi összevetésben csökkent az államadósság GDP-arányos rátája, most pedig már azt is tudjuk az Eurostat adataiból, hogy ezekkel a "trükkökkel" az Unió egyik eminens államává is váltunk.
A legfrissebb adatok szerint ugyanis 2013-ban az uniós tagállamok körében továbbra is inkább az államadósságok növekedése volt a meghatározó folyamat, így igen kevés olyan állam van, aki képes volt kitűnni ebből a körből. Egész pontosan a 28 tagállamból 6 ország tudta csökkenteni a GDP-arányos adósságrátáját, közöttük pedig Magyarország is szerepel.
Hazánk tavalyi 79,2 százalékos GDP-arányos államadóssága 0,6 százalékponttal kisebb az egy évvel korábbinál, ez a differencia pedig az ötödik legnagyobb mértékű csökkenést jelenti. Ahogy az az alábbi grafikonon is látszik, legjobban Lettország tudta mérsékelni az adósságát: a 38,1 százalékos ráta ugyanis 2,7 százalékponttal alacsonyabb a 2012-esnél. Hasonló sikert ért el ezen a téren még Németország is, ahol a 78,4 százalékos államadósság 2,6 százalékponttal kisebb az egy évvel korábbinál. A már említett országokon kívül még Litvánia, Dánia és Csehország tagja ennek az "eminens" társaságnak.
Ezzel szemben a többi állam tovább halmozta az adósságát, és míg a leggyakrabban a GDP arányában 0,5-3 százalékpont közötti mértékű növekedések mutatkoztak, 4 ország 10 százalékponttnál is nagyobb adóssághalmozást "hozott össze" 2013-ban. Ez egyébként a pénzügyi, gazdasági problémákkal küszködő tagállamokat jelenti: Ciprust (+25,1 százalékpont), Görögországot (17,9 százalékpont), Szlovéniát (17,3 százalékpont) és az újonc Horvátországot (11,2 százalékpont).
Ha önmagában az adósság mértékét nézzük, akkor semmi újdonságot nem tapasztalhatunk. Továbbra is a görögök a csúcstartók 175,1 százalékos GDP-arányos mértékkel, amit Olaszország és Portugália követ. A rangsor másik végén pedig Észtország áll változatlanul kicsit ugyan emelkedő, de még mindig rendkívül alacsony, 10 százalékos rátával.
Középmezőnyben a magyar hiány
Ahogy azt már korábban megtudtuk a KSH jóvoltából, tavaly 2,2 százalékos deficittel zárt a költségvetés, ami kicsit nagyobb az egy évvel korábbi 2,1-nél. Ez viszont uniós szinten "mindössze" arra volt elég, hogy a 11. helyre kerüljön Magyarország. Olyan országok előznek meg minket alacsonyabb hiányuknak köszönhetően, mint például Csehország, Bulgária (egyaránt -1,5 százalék), vagy Észtország (-0,2). És persze, ahogy tavaly, úgy most is volt egy többletes büdzséjű állam, mégpedig Luxemburg és egy nullszaldós, Németország.
mfor.hu