3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tavaly év végi "trükközéseknek" köszönhetően azon kevés tagállam egyike hazánk, amely csökkentette adósságmutatóját.

Tavalyi év végén - ahogy azt az mfor.hu is több írásában fejtegette - különféle "trükkök" segítségével sikerült Orbánéknak "talpon maradni" az adósság elleni harcban, és csökkenteni annak GDP-arányos mértékét. A különleges "fegyverek" egyike a PEMÁK-állomány vélhetően nagyobb kormányközeli szereplő általi átmeneti visszaváltása volt, míg a másik a rendkívül visszafogott értékesítése az állampapíroknak, amely a kormányzat jegybankban felhalmozott tartalékainak leapasztását eredményezte.

A lépések hozták a várt eredményt, február közepén az MNB adatsorából kiderült, hogy év végi összevetésben csökkent az államadósság GDP-arányos rátája, most pedig már azt is tudjuk az Eurostat adataiból, hogy ezekkel a "trükkökkel" az Unió egyik eminens államává is váltunk.

A legfrissebb adatok szerint ugyanis 2013-ban az uniós tagállamok körében továbbra is inkább az államadósságok növekedése volt a meghatározó folyamat, így igen kevés olyan állam van, aki képes volt kitűnni ebből a körből. Egész pontosan a 28 tagállamból 6 ország tudta csökkenteni a GDP-arányos adósságrátáját, közöttük pedig Magyarország is szerepel.

Hazánk tavalyi 79,2 százalékos GDP-arányos államadóssága 0,6 százalékponttal kisebb az egy évvel korábbinál, ez a differencia pedig az ötödik legnagyobb mértékű csökkenést jelenti. Ahogy az az alábbi grafikonon is látszik, legjobban Lettország tudta mérsékelni az adósságát: a 38,1 százalékos ráta ugyanis 2,7 százalékponttal alacsonyabb a 2012-esnél. Hasonló sikert ért el ezen a téren még Németország is, ahol a 78,4 százalékos államadósság 2,6 százalékponttal kisebb az egy évvel korábbinál. A már említett országokon kívül még Litvánia, Dánia és Csehország tagja ennek az "eminens" társaságnak.

Ezzel szemben a többi állam tovább halmozta az adósságát, és míg a leggyakrabban a GDP arányában 0,5-3 százalékpont közötti mértékű növekedések mutatkoztak, 4 ország 10 százalékponttnál is nagyobb adóssághalmozást "hozott össze" 2013-ban. Ez egyébként a pénzügyi, gazdasági problémákkal küszködő tagállamokat jelenti: Ciprust (+25,1 százalékpont), Görögországot (17,9 százalékpont), Szlovéniát (17,3 százalékpont) és az újonc Horvátországot (11,2 százalékpont).

Ha önmagában az adósság mértékét nézzük, akkor semmi újdonságot nem tapasztalhatunk. Továbbra is a görögök a csúcstartók 175,1 százalékos GDP-arányos mértékkel, amit Olaszország és Portugália követ. A rangsor másik végén pedig Észtország áll változatlanul kicsit ugyan emelkedő, de még mindig rendkívül alacsony, 10 százalékos rátával.

Középmezőnyben a magyar hiány

Ahogy azt már korábban megtudtuk a KSH jóvoltából, tavaly 2,2 százalékos deficittel zárt a költségvetés, ami kicsit nagyobb az egy évvel korábbi 2,1-nél. Ez viszont uniós szinten "mindössze" arra volt elég, hogy a 11. helyre kerüljön Magyarország. Olyan országok előznek meg minket alacsonyabb hiányuknak köszönhetően, mint például Csehország, Bulgária (egyaránt -1,5 százalék), vagy Észtország (-0,2). És persze, ahogy tavaly, úgy most is volt egy többletes büdzséjű állam, mégpedig Luxemburg és egy nullszaldós, Németország.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!