3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt hetekben több alakalommal is felvetődött, hogy a magyar államadósság alakulása nem jó irányt vett, sőt Brüsszelből még olyan üzenet is érkezett, hogy emiatt túlzott deficiteljárás elé is nézhet Magyarország. Az Eurostat első negyedéves adatai alapján nem véletlenül néznek ránk ferde szemmel.

Az unió statisztikai hivatalának (Eurostat) adatai szerint az eurózónában az előző negyedévhez képest 92,7 százalékról 93,9 százalékra nőtt, az unió 28 tagállamában pedig 87,2 százalékról 88 százalékra emelkedett a hazai össztermékhez (GDP) viszonyított államadósság. A növekedés az előző év utolsó két negyedévének csökkenése után következett be. A magyar államháztartás GDP-arányos adóssága március végén 84,3 százalék volt.

Az adósság összetételét tekintve az euróövezet 18 tagállamában 79,3 százalékban értékpapírokból, 17,9 százalékban kölcsönökből, 2,8 százalékban pedig készpénzből és betétekből állt az első negyedévben. A pénzügyi válság során nyújtott államközi kölcsönök 2,4 százalékot tettek ki.

A unió 28 tagállamában hasonló módon oszlott meg az államadósság: 80,9 százalék volt értékpapírokban, 15,4 százalékát kölcsönök tették ki és 3,7 százalékát tartották készpénzben és betétben a tagállamok. Az államközi kölcsönök aránya 1,8 százalék volt.

Most is Görögországban volt a legmagasabb, 174,1 százalék a tavalyi év utolsó negyedévéhez hasonlóan az államadósság aránya, majd továbbra is Olaszország következik 135,6 százalékkal, amit Portugália követ 132,9 százalékkal. A legalacsonyabb rátát, mindössze 10 százalékot a márciusig tartó három hónapban idén is Észtországban mérték, majd Bulgária következik 20,3 százalékkal, őt követi Luxemburg 22,8 százalékos aránnyal.

A 2013-as év utolsó negyedévével összevetve az Európai Unió 19 tagállamában nőtt, 6-ban csökkent, Észtországban pedig nem változott az államadósság aránya idén az első negyedévben. A legnagyobb, 7 százalékpontos növekedést Szlovéniában regisztrálták, amit Magyarország követ 5 százalékponttal, majd Belgium és Portugália következik egyaránt 3,9-3,9 százalékpontos emelkedéssel. Ezzel szemben Lengyelországban 7,6 százalékpontos, Németországban 1,1 százalékpontos, Görögországban pedig 1 százalékpontos csökkenést mutattak ki.


A régiós versenytársakkal összehasonlítva a GDP arányos államadósság 5 százalékos megugrása kifejezetten aggasztó, hiszen a szlovákok csak 3 százalékot rontottak, de a cseh államadósság 2,2, míg a lengyel majdnem 8 százalékponttal javult. Ha arányát nézzük, akkor a 84,3 százalékos magyar államadósság nagyon magas, amelynek kamatai komoly terheket rónak az államra (és az adókon keresztül az itteni vállalatokra és a magyar állampolgárokra). Ehhez képest Szlovákia államadóssága a GDP 58,4 százalékára rúg, míg a lengyel már csak 49,5 százalék. Ennél is jobban állnak a csehek, ahol a nemzeti össztermékhez képest az adósság aránya 45,6 százalékos.

A magyar államháztartás GDP-arányos adóssága március végén az Eurostat adatai szerint 24 904 milliárd forint, a GDP 84,3 százaléka volt. A tavalyi utolsó negyedév végén 23 067 milliárd forint, 2013 első negyedének a végén pedig 23 349 milliárd forint, a GDP 79,3 százaléka, illetve 82,8 százaléka volt az adósságállomány Magyarországon.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!