Az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számított adóssága a GDP 84,6 százalékát érte el 2014 első negyedévének végén. Az adósságot az első negyedévben a nettó hitelfelvétel 1456 milliárd forinttal, a forint árfolyamváltozása pedig 380 milliárd forinttal növelte, közölte a jegybank hétfő reggel.
Az MNB által számolt mutató így még annál az értéknél is magasabb, mint amit az mfor.hu először számolt ki a 3 millárdos dollárkötvény kibocsátása után. (március 19-én írtuk: Egy nap alatt 84,4 százalékra ugorhatott az államadósságunk.)
Ekkor viszont még volt hátra néhány nap a hónapból, ezért a március végi ÁKK-adatok ismeretében is elvégeztük a kalkulációnkat, melyet most a jegybanki adatközlés visszaigazolt. A március 19. és március vége közötti időszakban még 62,5 milliárddal növekedett az adósság mértéke, mely az először számolt rátánkat is a GDP arányában 0,2 százalékponttal emelte.
Így a március végi ÁKK-adatok birtokában már arról kellett beszámolnunk, hogy még jobban, 84,6 százalékra ugorhatott az adósságunk.
A jegybanki adatsor szerint az adósságot az első negyedévben a nettó hitelfelvétel (jelentős mértékű belföldi és külföldi állampapír-kibocsátás) 1456 milliárd forinttal, a forint gyengülése pedig 380 milliárd forinttal növelte.
Az államháztartás nettó tartozása (19 018 milliárd forint) a GDP 64,6 százalékát tette ki 2014 első negyedévének végén. Ez utóbbi már magasabb, mint a magánnyugdíj-pénztárak "államosítását" követő állampapír bevonása előtti érték. A nettó adósság megugrása egyébként azt is mutatja, hogy nem csak a pénzügyi tartalékok feltöltésére ment el a bruttó adósságállomány növekedése, hanem annak egy jelentős részét az államháztartás fel is élte.
Tovább száguld a háztartások megtakarítási képessége
Persze ezen nincs mit csodálkozni az NGM által költségvetési adatok ismeretében. Mint ismert március végére a teljes éves pénzforgalmi hiány 70 százalékánál jártunk, ami értelemszerűen visszaköszönt a jegybank mostani adataiban is. 2014 első negyedévében ugyanis az államháztartás nettó finanszírozási képessége a negyedéves GDP -4 százalékát tette ki (-271 milliárd forintot).
Ezzel pedig az államháztartás évesített finanszírozási igénye az előzetes adatok szerint 2014 első negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP -2,7 százaléka (-791 milliárd forint) volt.
A nemzetgazdaság külső eladósodottságának alakulása szempontjából szerencsére a háztartások nettó finanszírozási képessége meghaladta a költségvetési igényeket, hiszen három hónap alatt 495 milliárdot takarítottunk meg, ami a negyedéves GDP 7,3 százalékát tette ki - ez pedig soha nem látott magas érték. Az éves szintű adat 5,7 százalék lett
Ugyan a vállalatokra vonatkozó adatokat az előzetes pénzügyi számlák számaiban a jegybank nem közli, de az államháztartási és a háztartási adatok alapján igen jó esélye van annak, hogy az első három hónapban sem szorult rá a magyar nemzetgazdaság külföldi forrásokra, vagyis a külső adósságunk minden bizonnyal tovább csökkenhetett.
mfor.hu