4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem várható a közeljövőben, hogy a magyar kormány megállapodjon a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval egy újabb hitelkeretről - véli a Trans-National Research Corporation elemzője. Joan Vidra beszámolója szerint március elején járt Budapesten, ahol a kormány, a jegybank és a pénzügyi felügyelet képviselőivel is találkozott. Szerinte a piaci nyomás kiújulása kényszeríthetné ki a gyors megállapodást.

Joan Vidra március 5-6-án járt Budapesten, ahol többek között találkozott többek között Simor András jegybankelnökkel, a Nemzetgazdasági Minisztérium, az ÁKK és a PSZÁF képviselőivel, az IMF magyarországi megbízottjával. A tapasztalatokról a napokban tette közzé beszámolóját, melynek fő üzenete, hogy az EU várhatóan kemény játékot játszik majd velünk, amiben mi csak vesztesek lehetünk. "Úgy látjuk, hogy nem várható hirtelen váltás a kormány politikájában, az IMF-fel való megállapodás továbbra is akadozhat" - véli az amerikai cég elemzője.

"Az Európai Bizottság kemény játékot fog játszani Magyarországgal, minden szabályszegésért keményen büntetni fogja. Ebben a folyamatban a már futó kötelezettségszegési eljárások és a kohéziós források felfüggesztésével való fenyegetés az első lépés" - vonja le a következtetést Vidra. A TNR elemzője szerint a magyar növekedési kilátások gyászosak köszönhetően az európai gazdasági lassulásnak, a költségvetési kiigazításoknak, a külföldi bankok visszafogott hitelezési aktivitásának és a befektetésellenes, bizonytalan politikai környezetnek. A szakember szerint az MNB tere nagyon kicsi a kamatcsökkentésre a forint törékenysége és a gazdaság nagy devizakitettsége miatt.

Vidra szerint a magyar kormány és a nemzetközi hitelezők - jellemzően az IMF és az EU - kapcsolatát legjobb esetben úgy lehet leírni, hogy zátonyra futott, egy másik megközelítés szerint viszont egyenesen összeomlottak. "Budapesten megerősítést nyert, hogy egyelőre semmilyen előrelépés nem történt a hivatalos tárgyalásokban. Ez elsősorban a Magyarország szempontjából kedvezőre forduló piaci hangulatnak köszönhető, amely enyhítette a nyomást a forinton" - véli. Szerinte a tárgyalások húzódása emellett az Európai Bizottság merev véleményével magyarázható, a testület egyelőre nem hajlik hazánkkal kapcsolatban engedményekre.

A TNR elemzője szerint a magyar kormány és az Európai Bizottság kapcsolata soha nem látott mélységben van, kiemeli, hogy hazánk az egyetlen olyan tagállam, mely az EU-ba való belépése óta minden évben folyamatosan túlzott deficit eljárás alatt van. Az eljárás kapcsán a vita most egy 0,25 százalékos költségvetési elcsúszásról folyik: a Bizottság becslése szerint 2013-ban 3,25 százalék lesz a magyar büdzsé hiánya, ők pedig 3 százalék alatti értéket szeretnének. A minimális mértékű elcsúszáshoz képest nagy a beígért büntetés, hiszen Brüsszel majdnem félmilliárd eurónyi kohéziós forrást függesztene fel, Joan Vidra szerint ez arra utal, hogy a vita nem csak a számokról folyik.

Mivel a görög problémák miatt sokat kritizálták Brüsszelt, ezért a Bizottság elveszítette türelmét a lassan krónikussá váló magyar problémákkal kapcsolatban - írja elemzésében Vidra. Az elemző szerint korántsem vehető biztosra, hogy Orbán Viktor minden brüsszeli kérést teljesít majd, mivel egyelőre nincs reménytelen helyzetben az ország finanszírozását illetően.

A TNR szakembere kiemeli: a magas államadósság és a nagy külső finanszírozási igény miatt továbbra is erősen kitett hazánk az esetleges sokkoknak, ezért mindent meg kell tennünk azért, hogy a külföldi hitelezők szemében a "jó oldalon" álljunk. "A kormány likviditási helyzete jelenleg kielégítő, elegendő tartaléka van. Azonban a refinanszírozás továbbra is fontos marad" - teszi hozzá. Vidra kiemeli, hogy a kormány az idén 4 milliárd eurónyi devizakötvényt adna el, hogy 4,7 milliárdos lejáratának nagy részét fedezze, szerinte ennek sikere nagyban függ majd az IMF-megállapodástól.

A magyar növekedési kilátásokkal kapcsolatban kifejezetten pesszimista a TNR. Az elemző szerint a tavalyi negyedik negyedév meglepően jó GDP-adata csak a mezőgazdaság egyszeri hatásának volt köszönhető, idén a legjobb esetben is stagnálhat a gazdaságunk, miközben a kormány még fél százalékos növekedésre számít.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!