2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nincs az amerikai gazdaság recesszióban és az idén valószínűleg el is fogja kerülni - nyilatkozott csütörtökön egy vezető kaliforniai közgazdász.

Az Egyesült Államok növekedése "kiábrándítóan csekély lesz, de nincs szó katasztrófáról" - mondta Edward Leamer, a Kaliforniai Egyetem kutatója a MoneyNews.com portálnak.

Leamer - aki egyébként már három évvel ezelőtt figyelmeztetett az ingatlanpiaci buborékra - rámutatott: ahhoz, hogy hivatalosan recesszióról lehessen beszélni, nagyon sok munkahelyet kell elveszíteni. Azok, akik ma recessziót emlegetnek, azt jósolják, hogy a jelenleg 5 százalékos munkanélküliségi ráta év végére nem kevesebb mint 6 százalék lesz. Ez legalább másfél millió ember elbocsátását jelentené, ami Leamer szerint nem fog bekövetkezni.

Úgy látja, hogy a 2001-es recesszió idején az amerikai gyárak 3 millió munkahellyel soványodtak. Ezek a helyek azóta nem tértek vissza, tehát nincs sok fogynivaló. Kifejtette, hogy a recessziók idején történelmileg jelentősen visszaesnek a termelési megrendelések, de "ez még nem jött el". Hozzátette, hogy a gyenge dollár és a növekvő export segíti az árutermelő szektort. Mint mondta, éppen az export miatt van ok optimizmusra, ez lendíti tovább a gazdaságot.

"Azon erős közvélekedés ellenére, hogy már recesszió van, nincsen olyan adat, amely lerombolná a nem recessziós előrejelzésünket. Kitartunk amellett, hogy idén nem lesz recesszió" - mondta a közgazdász. Leamer arról is beszélt, hogy az amerikai és a kínai gazdaság szerinte szorosan összefonódnak. Ha az amerikai fogyasztók visszafogják költekezéseiket, ez lassulást idéz elő az Egyesült Államokba exportáló Kínában, sőt egész Ázsiában. A kínai lassulás szerinte "elkerülhetetlen", tehát csökkeni fog az energiaigény, ami végső soron az energiaárak mérséklődését váltja majd ki.

A kaliforniai közgazdász értékelése szerint stagfláció azonban elképzelhető. Szerinte az amerikai jegybank, a Fed politikája árnövekedést idéz elő, de növekedést nem. Ugyanakkor  a tőzsde túlreagálta a recesszió kockázatát, így alulértékeltek lettek az amerikai értékpapírok.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!