2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nincs az amerikai gazdaság recesszióban és az idén valószínűleg el is fogja kerülni - nyilatkozott csütörtökön egy vezető kaliforniai közgazdász.

Az Egyesült Államok növekedése "kiábrándítóan csekély lesz, de nincs szó katasztrófáról" - mondta Edward Leamer, a Kaliforniai Egyetem kutatója a MoneyNews.com portálnak.

Leamer - aki egyébként már három évvel ezelőtt figyelmeztetett az ingatlanpiaci buborékra - rámutatott: ahhoz, hogy hivatalosan recesszióról lehessen beszélni, nagyon sok munkahelyet kell elveszíteni. Azok, akik ma recessziót emlegetnek, azt jósolják, hogy a jelenleg 5 százalékos munkanélküliségi ráta év végére nem kevesebb mint 6 százalék lesz. Ez legalább másfél millió ember elbocsátását jelentené, ami Leamer szerint nem fog bekövetkezni.

Úgy látja, hogy a 2001-es recesszió idején az amerikai gyárak 3 millió munkahellyel soványodtak. Ezek a helyek azóta nem tértek vissza, tehát nincs sok fogynivaló. Kifejtette, hogy a recessziók idején történelmileg jelentősen visszaesnek a termelési megrendelések, de "ez még nem jött el". Hozzátette, hogy a gyenge dollár és a növekvő export segíti az árutermelő szektort. Mint mondta, éppen az export miatt van ok optimizmusra, ez lendíti tovább a gazdaságot.

"Azon erős közvélekedés ellenére, hogy már recesszió van, nincsen olyan adat, amely lerombolná a nem recessziós előrejelzésünket. Kitartunk amellett, hogy idén nem lesz recesszió" - mondta a közgazdász. Leamer arról is beszélt, hogy az amerikai és a kínai gazdaság szerinte szorosan összefonódnak. Ha az amerikai fogyasztók visszafogják költekezéseiket, ez lassulást idéz elő az Egyesült Államokba exportáló Kínában, sőt egész Ázsiában. A kínai lassulás szerinte "elkerülhetetlen", tehát csökkeni fog az energiaigény, ami végső soron az energiaárak mérséklődését váltja majd ki.

A kaliforniai közgazdász értékelése szerint stagfláció azonban elképzelhető. Szerinte az amerikai jegybank, a Fed politikája árnövekedést idéz elő, de növekedést nem. Ugyanakkor  a tőzsde túlreagálta a recesszió kockázatát, így alulértékeltek lettek az amerikai értékpapírok.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!