Az uniós országok "nem szeretik, ha Brüsszel megleckézteti őket" - emelte ki Jean-Claude Juncker a német Süddeutsche Zeitungban és több más európai lapban megjelent interjúban. A bizottságnak nagyobb tiszteletet kell tanúsítania a tagállamok iránt - tette hozzá, jelezve, hogy ebben változtat az eddigi gyakorlathoz képest. Hangsúlyozta: "meg kell hallgatnom a kormányokat, és meg kell értenem, hogy mi történik a különböző országokban".
A 3 százalékos GDP-arányos deficithatárt jövőre is átlépő Franciaországgal, Olaszországgal és további öt euróövezeti tagállammal kapcsolatban kifejtette: a közösségnek vannak előírásai és büntetései a szabályszegők számára, és egyszerű lett volna mindezt alkalmazni, a bizottság azonban úgy döntött, hogy egyelőre nem büntet, hanem megadja a lehetőséget az érintett országoknak, hogy "magyarázzák el, mit akarnak tenni".
A bizottság ugyan értékelte a benyújtott költségvetési terveket, és elemzése "nem egy költemény", de a következményekről csak jövő márciusban vagy áprilisban hoz végső döntést. Addig az érintett országok megalkotják 2015-ös államháztartási programjukat, amelyben bemutathatják, hogy miként kívánják a 3 százalékos határ alá szorítani a hiányt - mondta Jean-Claude Juncker.
A Süddeutsche Zeitung az interjú bevezetőjében rámutatott, hogy Juncker nagyon nagy engedményt tesz Franciaországnak és Olaszországnak, és a további öt euróövezeti országgal szemben is engedékeny. Franciaország kötelezettségszegési eljárástól és milliárd eurós nagyságrendű pénzbüntetéstől menekül meg, legalábbis egyelőre - tette hozzá a müncheni lap.
Ugyanakkor Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter egy pénteki interjúban szabálykövető államháztartási politika folytatására intett. Mindenkinek gondoskodnia kell arról, hogy "betartsuk az európai előírásokat, és közösen kell viselnünk a felelősséget azért, hogy jobb legyen a növekedés" - mondta a miniszter a Deutschlandfunk közszolgálati rádiónak.
Németország teljesíti az előírásokat - tette hozzá, utalva arra, hogy a német parlament pénteken szavaz a 2015-ös költségvetési javaslatról, amelynek alapján 1969 óta először ismét hitelfelvétel nélkül fedezik majd a folyó kiadásokat. Ez a politika "az előfeltétele annak, hogy felléphessünk azért, hogy a lehetőségeik határain belül mások is igazodjanak az európai szabályokhoz" - mondta Wolfgang Schäuble. Ugyanakkor megjegyezte, hogy "legfontosabb partnereink közül egyesek pillanatnyilag nehezebb helyzetben vannak, mint mi", és a közös felelősséghez a szolidaritás is hozzátartozik.
MTI