3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Bizottság egyelőre nem bünteti meg a stabilitási és növekedési megállapodás előírásait megsértő euróövezeti tagállamokat, köztük Franciaországot és Olaszországot - mondta a testület elnöke egy pénteki lapinterjúban.

Az uniós országok "nem szeretik, ha Brüsszel megleckézteti őket" - emelte ki Jean-Claude Juncker a német Süddeutsche Zeitungban és több más európai lapban megjelent interjúban. A bizottságnak nagyobb tiszteletet kell tanúsítania a tagállamok iránt - tette hozzá, jelezve, hogy ebben változtat az eddigi gyakorlathoz képest. Hangsúlyozta: "meg kell hallgatnom a kormányokat, és meg kell értenem, hogy mi történik a különböző országokban".

A 3 százalékos GDP-arányos deficithatárt jövőre is átlépő Franciaországgal, Olaszországgal és további öt euróövezeti tagállammal kapcsolatban kifejtette: a közösségnek vannak előírásai és büntetései a szabályszegők számára, és egyszerű lett volna mindezt alkalmazni, a bizottság azonban úgy döntött, hogy egyelőre nem büntet, hanem megadja a lehetőséget az érintett országoknak, hogy "magyarázzák el, mit akarnak tenni".

A bizottság ugyan értékelte a benyújtott költségvetési terveket, és elemzése "nem egy költemény", de a következményekről csak jövő márciusban vagy áprilisban hoz végső döntést. Addig az érintett országok megalkotják 2015-ös államháztartási programjukat, amelyben bemutathatják, hogy miként kívánják a 3 százalékos határ alá szorítani a hiányt - mondta Jean-Claude Juncker.

A Süddeutsche Zeitung az interjú bevezetőjében rámutatott, hogy Juncker nagyon nagy engedményt tesz Franciaországnak és Olaszországnak, és a további öt euróövezeti országgal szemben is engedékeny. Franciaország kötelezettségszegési eljárástól és milliárd eurós nagyságrendű pénzbüntetéstől menekül meg, legalábbis egyelőre - tette hozzá a müncheni lap.

Ugyanakkor Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter egy pénteki interjúban szabálykövető államháztartási politika folytatására intett. Mindenkinek gondoskodnia kell arról, hogy "betartsuk az európai előírásokat, és közösen kell viselnünk a felelősséget azért, hogy jobb legyen a növekedés" - mondta a miniszter a Deutschlandfunk közszolgálati rádiónak.

Németország teljesíti az előírásokat - tette hozzá, utalva arra, hogy a német parlament pénteken szavaz a 2015-ös költségvetési javaslatról, amelynek alapján 1969 óta először ismét hitelfelvétel nélkül fedezik majd a folyó kiadásokat. Ez a politika "az előfeltétele annak, hogy felléphessünk azért, hogy a lehetőségeik határain belül mások is igazodjanak az európai szabályokhoz" - mondta Wolfgang Schäuble. Ugyanakkor megjegyezte, hogy "legfontosabb partnereink közül egyesek pillanatnyilag nehezebb helyzetben vannak, mint mi", és a közös felelősséghez a szolidaritás is hozzátartozik.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!