A mezőgazdasági termelői árak 2005-ig alig haladták meg a 2000-es szintet, 2006-ban viszont már 10,6, 2007-ben pedig 22,2 százalékkal nőttek. Az emelkedés elsősorban a növényi termékek drágulásából adódott. Múlt év februárja és az idei év második hónapja közötti időszakban a gabona ára 77 százalékkal, az olajos magvaké 57 százalékkal lett magasabb. Ezzel párhuzamosan a tej 38, a vágóbaromfi 25 százalékkal drágult.
Tíz százalékos áremelkedés jöhet
Az élelmiszerek hazai árai is megállíthatatlanul emelkednek: például 2007 márciusa és ez év márciusa között az étolaj árnövekedése 52 százalék volt, míg a liszt 48 százalékkal lett drágább. A tésztafélék ára 25 százalékkal nőtt, a tejé pedig 21 százalékkal. A kenyér és a sajt egyaránt húsz-húsz százalékkal kerül többe, mint egy évvel ezelőtt.
Az élelmiszerek árának növekedése 2007 őszén volt a legmagasabb, azóta - az étolaj kivételével - ez a tendencia megállt. A sertéshús és a sertéshús-készítmények árai stagnáltak, de 2008 második felében a takarmányköltségek növekedése miatt drágulás várható. Az alapvető élelmiszerek közül csak a burgonya és a cukor ára csökkent.
Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter minapi prognózisa szerint az idén is a tavalyihoz hasonló, tíz százalék körüli élelmiszer-áremelkedés várható Magyarországon. Úgy véli, a drágulást mérsékelheti, hogy a tavalyi 8-9 millió tonnás terméssel szemben az idén akár 15-16 millió tonna gabona is teremhet az országban.
A Világbank figyelmeztet
Az agráripari termékek rekordszintre való drágulása szinte mindennapos eseménnyé vált az utóbbi időben. A Világbank legfrissebb jelentése szerint az utóbbi 36 hónap alatt a gabonaárak 181 százalékkal emelkedtek, az élelmiszerek átlagos drágulása pedig 83 százalékos volt világszerte. Az alapanyagok áremelkedése komoly politikai feszültségeket okoz, egyes, feltörekvő országokban éhséglázadások törtek ki, és az előrejelzések szerint további komoly drágulásra kell a jövőben felkészülni.
A növényi termékek áremelkedésének azonban nem az egyetlen következménye, hogy drágábbak lesznek az élelmiszerek, hiszen más szektorokat is komolyan érint a sok tényező együttes hatásaként jelentkező drágulás. Az egyik ilyen ágazat a ruhaipar, amelyre elsősorban a gyapot drágulása hat negatívan.
Az amerikai gyapottanács adatai szerint a pamut alapanyagaként kiemelt fontosságú gyapot fontonkénti átlagára 64 cent volt tavaly, az idei év első két hónapja viszont ennél tíz centtel magasabb értéket mutatott. A februárban feljegyzett 67 centes értéknél legutóbb több mint négy éve jegyeztek fel magasabbat, hetven cent feletti átlagárra pedig 11 éve nem volt példa. Az International Cotton Advisory Committee (ICAC) az idei évre nyolc százalékos emelkedéssel kalkulál.
Az olaj akármeddig drágulhat
Megállíthatatlannak tűnik egyelőre az olajárak emelkedése: szinte minden nap újabb csúcsot hoz, szakértők szerint számos tényező erősíti ezt a folyamatot. A legfrissebb jelentések szerint az Egyesült Államok tartalékai alacsonyabbak, a feltörekvő ázsiai piacok, elsősorban Kína igényei viszont magasabbak a korábban becsültnél, s ez várhatóan tovább növeli a fekete arany iránti keresletet, és árfelhajtó hatású lesz.
Azt nehéz megjósolni, meddig szaladhat még felfelé az ár, de a jelek szerint a piac szinte minden, a kőolajat érintő hírre további emelkedéssel reagál. Ebben a racionális elemek mellett már az általános hangulati tényezők is szerepet játszanak, a drágulási folyamat így egyre inkább öngerjesztővé válik. Ehhez persze hozzájárulnak egyes olajtermelők is: az iráni elnök legutóbbi nyilatkozatában alulértékeltnek minősítette a nyersolajárat, és 350 dolláros szintet vizionált.
A hazai kutaknál az üzemanyag akár 120-130 forinttal is drágulhat a következő három évben, és ezzel mind a különféle oktánszámú benzinek, mind a gázolaj literenkénti kiskereskedelmi ára bőven négyszáz forint fölé emelkedhet.
Az ok egyszerű: a benzin és a gázolaj világpiaci ára a kőolaj drámai drágulásának következtében csúcsról csúcsra jár. A folyamat megfordulására (vagy akár érzékelhető lassulására) belátható időn belül nincs kilátás, emiatt újabb és újabb emelésre kényszerülnek majd a hazai piaci szereplők.
vmi
Menedzsment Fórum