Timothy Ash, a Standard Bank vezető közgazdásza felülsúlyozásra módosította a magyar szuverén külső adóssággal kapcsolatos befektetői pozícióajánlását, és a hazai piacon kibocsátott állampapírok esetében is optimista a megítélése.
A Standard Bank elemzésében kiemelte, hogy az Orbán-kormánynak "így vagy úgy", de sikerült markáns javulást elérnie a magyar közfinanszírozási rendszerben. Ezt jelezte, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mért államháztartási hiány tavaly jóval az EU-átlag alatt volt, és elmaradt a 3 százalékos maastrichti felső tűréshatártól is. Ennek folyományaként a GDP-arányos államadósság-ráta a 2010-ben mért 81,8 százalékos tetőzésről tavaly 78,6 százalékra - vagyis szintén jóval a 90 százalék körüli EU-átlag alá - csökkent.
Igaz, hogy ennek a kiigazításnak a jelentős részét gyakran vitatott, vagy egyszeri hatású intézkedésekkel sikerült elérni - például a nyugdíjrendszer második pillérének lebontásával vagy a szolgáltatási szektorokra kirótt különadókkal és a pénzügyi tranzakciós illetékkel -, ám ezek kényszerhelyzeti lépések voltak, és Európában ma már sok más kormány is nehéz és gyakran "unortodox" gazdaságpolitikai döntések meghozatalára szorul - hangsúlyozza csütörtöki elemzésében Timothy Ash.
Ash szerint mindemellett az Államadósság Kezelő Központ is "kiváló munkát végzett" az elmúlt néhány évben az ország proaktív előfinanszírozásában. Ennek elsődleges példája volt a Standard Bank elemzője szerint a februári 3,25 milliárd dolláros devizakötvény-kibocsátás, amellyel a kormány jelentős mértékben fedezte idei külső finanszírozási igényét.
Mindemellett mára jórészt elültek azok a félelmek is, hogy Matolcsy György MNB-elnöki kinevezésével az "über-unortodoxia" korszaka kezdődik a monetáris politikában, sőt Matolcsy György inkább "figyelemreméltóan ortodoxnak" bizonyult hivatalba lépése óta - fogalmaz a Standard Bank közgazdásza a befektetési ajánlás javításához fűzött csütörtöki indoklásában.
MTi