Pénteken robbant a bomba: az amerikai tőzsdefelügyelet vizsgálatot kezdett a Goldman Sachs ellen amiatt, hogy fontos adatokat titkolt el másodlagos jelzálogpiaci termékeiről, ezzel becsapta a befektetőket. Hétfőre több európai ország is vizsgálódni kezdett, a botrány a világ bankrendszerének teljes megreformálását hozhatja magával.
15 milliós nyereség
A történet röviden arról szól, hogy John Paulson amerikai hedge fund menedzser 2007-ben megjósolta, hogy össze fog omlani a CDO-k (fedezett adósságügyletek) piaca, amit akkor senki nem hitt el neki. Paulson akkor egy külön alapot hozott létre, mely ezer százalékos hasznot kínált. Az ügylet lényege, hogy az alap CDS-eken (hitelmulasztási csereügylet) keresztül shortolta a CDO-kat, ez be is jött.
Paulson megkereste a Goldmant is, hogy befektetési lehetőséget ajánljon neki. Az igazi probléma az volt, hogy a hedge fund menedzser választotta ki a portfóliót, melyet shortolni akart, neki az volt az érdeke, hogy a leggyengébb CDS-eket válogassa ki.
Paulson teljesen jóhiszeműen járt el, a Goldman azonban megkeresett egy hitelminősítőt, és jó minősítést szerzett a portfólióra, majd azt vonzó befektetésként adták el az ügyfeleknek. Mindezt úgy, hogy közben tisztában volt azzal, hogy Paulson shortolni akarja a kötvényporfóliót. A csomag összeállításáért felelős Goldman-menedzser, Fabrice Tourre egyik akkori e-mailje arról tanúskodik, pontosan tisztában volt azzal, hogy a pénzpiacok kezelhetetlenül spekulatívvá váltak. A Goldman Sachs azzal védekezik, hogy 90 millió dollárt bukott az üzleten.
100 millió alatt nem biztos, hogy megússzák
"A büntetési tételről akkor lehet majd valamit mondani, ha bebizonyosodnak a Goldmannal szemben megfogalmazott vádak. Egyelőre az látszik, hogy elég erős lapok vannak az amerikai tőzsdefelügyelet kezében, azonban az ártatlanság vélelme megilleti a befektetési bankot" - mondta el az mfor.hu kérdésére Kutas Gábor, a Tőzsdeklub elemzője.
A szakember véleménye szerint 100 millió dollár alatt nem fogja tudni megúszni a Goldman a büntetést, emellett a botrány komoly bizalomvesztéssel járhat.
A fentieknél is súlyosabb következmény lehet azonban a teljes amerikai bankrendszer megreformálása. "Azt régóta lehet tudni, hogy Obama elnök és a demokraták a Wall Street megregulázását tűzték ki célul. A most kirobbant botránnyal pedig adut kaptak a kezükbe" - véli Kutas Gábor.
A Tőzsdeklub szakembere szerint annak lehet a legnagyobb hatása, ha valóban megszületik egy olyan szabályozás, mely megnyírbálja a befektetési bankok jelenlegi szabadságát. Az utóbbi időben például többen szorgalmazták, hogy ezeket a hatalmas bankházakat fel kell darabolni, hogy ne gyakorolhassanak nyomást azzal a kormányra, hogy túl nagyok ahhoz, hogy hagyják őket csődbe menni.
"Van rá fél évük a demokratáknak, hogy ezt végigvigyék, novemberben ugyanis kongresszusi választások lesznek a tengerentúlon. Ennél populistább lépés nem sok van, mint megregulázni a bankokat, ezért is jön nekik kapóra a Goldman körüli botrány" - vázolta fel Kutas.
10-15 százalékos korrekciót hozhat
Az amerikai befektetési bank körüli vizsgálat hatására a világ minden részén jelentősen romlott a befektetők hangulata. Az amerikai tőzsdék rég látott mínusszal zártak pénteken, majd hétfő reggel Ázsiában is folytatódott a komoly esés. A Budapesti Értéktőzsde BUX indexe is 2 százalék körüli gyengüléssel nyitotta a hetet hétfő reggel.
A hangulat romlása a forint piacán is érzékelteti hatását: a hétfői nyitást követően több mint fél százalékkal gyengült a hazai deviza az euró ellenében, így délelőtt 265 körül állt az árfolyam. A dollárral szemben 196,73-ig esett a forint, a svájci frankért pedig 184,62 forintot kellett fizetni.
"Komoly emelkedésen vannak túl a világ tőzsdéi, innen akár egy 10-15 százalékos lefelé korrekció is belefér. Elképzelhető, hogy a Goldman körüli botrány volt az a negatív impulzus, ami elindítja ezt az esést" - vélekedik Kutas Gábor.
Beke Károly
Menedzsment Fórum