4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egyelőre nehéz megmondani, pontosan milyen következményekkel járhat a múlt hét végén kirobbant botrány a Goldman Sachs körül. A vizsgálat akár a teljes amerikai pénzügyi szektor újraszabályozását is elindíthatja, illetve jelentős bizalomvesztéssel járhat az iparágban. Ezek mellett a várhatóan több millió dolláros büntetés csak eltörpül. Mfor.hu-háttér.

Pénteken robbant a bomba: az amerikai tőzsdefelügyelet vizsgálatot kezdett a Goldman Sachs ellen amiatt, hogy fontos adatokat titkolt el másodlagos jelzálogpiaci termékeiről, ezzel becsapta a befektetőket. Hétfőre több európai ország is vizsgálódni kezdett, a botrány a világ bankrendszerének teljes megreformálását hozhatja magával.

15 milliós nyereség

A történet röviden arról szól, hogy John Paulson amerikai hedge fund menedzser 2007-ben megjósolta, hogy össze fog omlani a CDO-k (fedezett adósságügyletek) piaca, amit akkor senki nem hitt el neki. Paulson akkor egy külön alapot hozott létre, mely ezer százalékos hasznot kínált. Az ügylet lényege, hogy az alap CDS-eken (hitelmulasztási csereügylet) keresztül shortolta a CDO-kat, ez be is jött.

Paulson megkereste a Goldmant is, hogy befektetési lehetőséget ajánljon neki. Az igazi probléma az volt, hogy a hedge fund menedzser választotta ki a portfóliót, melyet shortolni akart, neki az volt az érdeke, hogy a leggyengébb CDS-eket válogassa ki.

Paulson teljesen jóhiszeműen járt el, a Goldman azonban megkeresett egy hitelminősítőt, és jó minősítést szerzett a portfólióra, majd azt vonzó befektetésként adták el az ügyfeleknek. Mindezt úgy, hogy közben tisztában volt azzal, hogy Paulson shortolni akarja a kötvényporfóliót. A csomag összeállításáért felelős Goldman-menedzser, Fabrice Tourre egyik akkori e-mailje arról tanúskodik, pontosan tisztában volt azzal, hogy a pénzpiacok kezelhetetlenül spekulatívvá váltak. A Goldman Sachs azzal védekezik, hogy 90 millió dollárt bukott az üzleten.

100 millió alatt nem biztos, hogy megússzák

"A büntetési tételről akkor lehet majd valamit mondani, ha bebizonyosodnak a Goldmannal szemben megfogalmazott vádak. Egyelőre az látszik, hogy elég erős lapok vannak az amerikai tőzsdefelügyelet kezében, azonban az ártatlanság vélelme megilleti a befektetési bankot" - mondta el az mfor.hu kérdésére Kutas Gábor, a Tőzsdeklub elemzője.

A szakember véleménye szerint 100 millió dollár alatt nem fogja tudni megúszni a Goldman a büntetést, emellett a botrány komoly bizalomvesztéssel járhat.

A fentieknél is súlyosabb következmény lehet azonban a teljes amerikai bankrendszer megreformálása. "Azt régóta lehet tudni, hogy Obama elnök és a demokraták a Wall Street megregulázását tűzték ki célul. A most kirobbant botránnyal pedig adut kaptak a kezükbe" - véli Kutas Gábor.

A Tőzsdeklub szakembere szerint annak lehet a legnagyobb hatása, ha valóban megszületik egy olyan szabályozás, mely megnyírbálja a befektetési bankok jelenlegi szabadságát. Az utóbbi időben például többen szorgalmazták, hogy ezeket a hatalmas bankházakat fel kell darabolni, hogy ne gyakorolhassanak nyomást azzal a kormányra, hogy túl nagyok ahhoz, hogy hagyják őket csődbe menni.

"Van rá fél évük a demokratáknak, hogy ezt végigvigyék, novemberben ugyanis kongresszusi választások lesznek a tengerentúlon. Ennél populistább lépés nem sok van, mint megregulázni a bankokat, ezért is jön nekik kapóra a Goldman körüli botrány" - vázolta fel Kutas.

10-15 százalékos korrekciót hozhat

Az amerikai befektetési bank körüli vizsgálat hatására a világ minden részén jelentősen romlott a befektetők hangulata. Az amerikai tőzsdék rég látott mínusszal zártak pénteken, majd hétfő reggel Ázsiában is folytatódott a komoly esés. A Budapesti Értéktőzsde BUX indexe is 2 százalék körüli gyengüléssel nyitotta a hetet hétfő reggel.

A hangulat romlása a forint piacán is érzékelteti hatását: a hétfői nyitást követően több mint fél százalékkal gyengült a hazai deviza az euró ellenében, így délelőtt 265 körül állt az árfolyam. A dollárral szemben 196,73-ig esett a forint, a svájci frankért pedig 184,62 forintot kellett fizetni.

"Komoly emelkedésen vannak túl a világ tőzsdéi, innen akár egy 10-15 százalékos lefelé korrekció is belefér. Elképzelhető, hogy a Goldman körüli botrány volt az a negatív impulzus, ami elindítja ezt az esést" - vélekedik Kutas Gábor.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!