5p

Továbbra is a nyugdíjasok a júliusi áfaemelés legnagyobb nyertesei, mivel az ő kosarukban szereplő termékek ára csökkent a leginkább - derül ki a statisztikai hivatal péntek reggel közölt adataiból. Az árak augusztusi csökkenése egyébként hatalmas meglepetést okozott, mivel a szakemberek emelkedésre számítottak. Mfor.hu-háttér.

Júliushoz képest 0,3 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak hazánkban, ami hatalmas meglepetést okozott, mivel az elemzők többsége emelkedésre számított. A júliusi áfaemelés már az előző hónapban is a vártnál kisebb mértékben épült be az árakba, a jelek szerint a kereskedők nem a lakossággal fiezettetik meg a magasabb árakat. Az év első nyolc hónapjában 3,8 százalékos volt az átlagos infláció - közölte péntek reggel a KSH.
Zuhanó élelmiszerárak

2,8 százalékkal esett vissza augusztusban az élelmiszerek ára, jórészt az idényáras élelmiszereknek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) köszönhetően. Ezekben 20,1 százalékos volt az árcsökkenés júliushoz képest. A ruházati cikkek esetében főleg a nyári kiárusítások miatt 2,6 százalékkal csökkentek az árak. Főleg ezeknek volt köszönhető, hogy csökkent az infláció a várakozásokkal ellentétben - vélekedik Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője.

Az élelmiszerek árában már a júliusi 1,7 százalékos esés is meglepő volt, mivel az elemzők drágulásra számítottak. Ehhez képest most még nagyobb mértékben estek az árak.

A legnagyobb mértékben a háztartási energia drágult, ezen belül az elektromos áramért 6,5 százalékkal többet, a távfűtésért viszont 5,6 százalékkal kevesebbet kellett fizetni az áfaváltozás miatt. A szolgáltatásokon belül az üdülési szolgáltatások ára emelkedett leginkább (3,3 százalékkal), ennek oka, hogy a válság miatt a magyarok többsége itthon nyaral, ez pedig növelte a keresletet. Kismértékben nőtt a szeszes italok és a dohányáruk ára, a benzinért pedig 1,1 százalékkal kellett többet fizetni, mint júliusban.

2008 augusztusához képest az átlagosnál kisebb mértékben, 3,5 százalékkal drágultak az élelmiszerek, ezen belül leginkább a sertészsiradék, a párizsi és a kolbász ára emelkedett. 18,8 százalékkal olcsóbb lett viszont az étolaj, a sajtért pedig 14,6 százalékkal kell most kevesebbet fizetni, mint egy éve. Átlagon felüli mértékben, 8,9 százalékkal drágultak a szeszes italok és a dohányáruk, valamint a szolgáltatások területén is átlagon felüli volt a drágulás.

Megint a nyugdíjasok örülhetnek


A fenti adatokból az látszik, hogy augusztusban is a nyugdíjasok jártak jobban, hiszen az ő fogyasztói kosarukban az élelmiszerek felül vannak súlyozva. Ennek köszönhetően a nyugdíjas infláció a júliusi 5,7 százalékról 5,1 százalékra esett, azaz már majdnem elérte az infláció főszámának értékét.

A tartós fogyasztási cikkek és az üzemanyagok jóval kisebb súllyal szerepelnek a nyugdíjas kosárban, márpedig főleg ezek ára emelkedett az utóbbi hónapokban. Mindez azt jelentheti, hogy két hónap távlatából is a nyugdíjasok az áfaemelés legnagyobb nyertesei, hiszen éppen azoknak a termékeknek az árába nem épült be a magasabb adó, melyek az ő kosarukban szerepelnek.

A júliusi vártnál kisebb áremelkedés után az elemzők többsége arra számított, hogy a kereskedők később fogják áthárítani a lakosságra az áfaemelést. Ezért is volt meglepő, hogy augusztusban csökkentek az árak, a szakemberek arra számítottak, hogy az éves infláció akár a 6 százalékot is megközelítheti.

Az MNB augusztusban kiadott inflációs jelentésében a jegybank már előrevetítette, hogy a vártnál kisebb lehet az áfaemelés áthárítása. A korábbi tapasztalatok alapján ugyanis ilyen esetekben az áthárítás nagy része már az első hónapban megtörténik. Akkor az elemzők azzal számoltak, hogy az adóemelés körülbelül 70 százalékát terhelik a lakosságra, azonban a mostani adat tükrében lehet, hogy ennél is kisebb lesz az áthárítás.

Jöhetnek a kamatvágások?

Suppan Gergely szerint a vártnál alacsonyabb infláció elősegítheti a további monetáris lazítást a következő hónapokban, ha a nemzetközi körülmények is kedvezők maradnak. Mindez azt jelentheti, hogy az év végére a korábban vártnál alacsonyabb szintre vághatja a kamatot a jegybank. Jelenleg az elemzők többsége 7 százalék körüli kamatszintre számít decemberben, azaz még további két 50 bázispontos vágást tartanak valószínűnek.

A TakarékBank elemzője hozzáteszi: a következő hónapokban az energiaárak esetében a magas bázis, illetve a várható gázárcsökkentés támogathatja az alacsonyabb inflációt. Ugyanakkor az üzemanyagárak esetében az alacsony bázis az ellenkező irányba hat.

Suppan Gergely még egy hónapja a júliusi vártnál alacsonyabb inflációs adat láttán az mfor.hu kérdésére elmondta: így a vártnál alacsonyabb lehet az áremelkedés az év végére. Szerinte az utolsó hónapokban az infláció megközelítheti a 6 százalékot, korábban, az áfaemelés előtt viszont még 6,5 százalékos értékre számított.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!