2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az orosz-ukrán válság egyre érzékenyebb veszteséget okoz a német exportőröknek, augusztusban az Oroszországba irányuló német kivitel 26,3 százalékkal 2,3 milliárd euróra esett az egy évvel korábbihoz képest - közölte szerdán a szövetségi statisztikai hivatal.

A kivitel gyorsuló ütemben csökkent augusztusban, az év első nyolc hónapjában összességében még csak 16,6 százalékkal esett vissza az export. Oroszország a 11. helyről a 13. helyre csúszott vissza a német exportpiacok sorában.

Az orosz gazdasági növekedés lanyhulásával párhuzamosan már 2013-ban 5,2 százalékkal csökkent a német kivitel, majd idén az Oroszország elleni nyugati szankciókat követő orosz válaszlépések után rohamosan felgyorsult az export csökkenésének üteme. 2010 és 2012 között még 30,8 százalékkal emelkedett a német kivitel Oroszországba.

A német exportban a legnagyobb, 22,6 százalék a gépek részesedése, majd a járművek és járműalkatrészek és a vegyipari termékek következnek 19, illetve 10 százalékkal. A legnagyobb mértékben a járműexport esett augusztusban, német cégek 27 százalékkal kevesebb járművet és alkatrészt értékesítettek az orosz piacon.

mfor.hu szerk: A német export visszaesése a magyar gazdaságot is erősen érinti, mivel a német ternékek jelentős beszállítói vagyunk. Így, ahogy korábban is írtuk (Túl egyszerű lenne a Suzukira fogni az ipar visszaesését), nem lehet csodálkozni a magyar ipar és külkereskedelem gyenge augusztusi mutatóin.

A szankciók mindamellett a legerőteljesebben a német gépgyártókat sújtják, amelyek negyedik legnagyobb felvevő piaca Oroszország. A német ágazati szakmai szövetség (VDMA) szerint az idén a gépexport akár 35 százalékkal zuhanhat, és több közepes nagyságú vállalat már kénytelen volt rövidített munkaidőt bevezetni.

"Keserű számunkra, hogy az ázsiai, elsősorban kínai cégek azonnal a helyünkbe ugranak, és a német vállalatok elvesztik sok év alatt megbízható szállítóként szerzett jó hírnevüket" - mondta Reinhold Festge, a VDMA elnöke.

A mintegy 6 ezer vállalkozást képviselő Német Gazdaság Keleti Bizottsága szerint az év egészében mintegy 20 százalékkal, 7 milliárd euróval esik vissza az Oroszországba irányuló német export.

"Ez 50-60 ezer munkahelyet veszélyeztet Németországban, hacsak a vállalatok nem találnak másutt piacot termékeiknek" - mondta Eckhard Cordes, a bizottság elnöke.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!