Pulay Gyula, az ÁSZ igazgatója, felügyeleti vezető az ÁSZ "Országkockázatok-, hosszú távú államháztartási kockázatok" című konferenciáján azt is ismertette: javasolják, hogy az adósság mutatók kiszámításának módszertanai legyenek nyilvánosak, szakmai megfelelőségüket, nemzetközi harmonizációjukat intézményesen biztosítsák.
Míg az alaptörvény a GDP-arányos államadósság csökkentésének kötelezettségét tartalmazza, a konkrét, képletszerű, számszerűsíthető szabályokat a Stabilitási törvény állapítja meg - emlékeztetett. Hozzátette: az ÁSZ ugyanakkor az adósságszabály teljesülésének ellenőrzése és a Költségvetési Tanács (KT) részére készülő elemzések során számos gyakorlati problémával szembesült, illetve javaslatokat tett a korrekciókra.
Az Állami Számvevőszék azt is javasolja, hogy a jelenleg érvényes adósságképlet helyett a nominális adósság összegének növekedését legfeljebb az árindex tervezett változásának megfelelő mértékben engedélyező szabály lépjen hatályba.
Emellett az adósságmutatót középtávra, éves célokként meghatározva is rögzítsék a költségvetési törvényben, a jogszabályok pedig tartalmazzák teljes körűen az adósságszabály érvényesülésében kivételt képező tényállások tartalmi és eljárási szabályait - fűzte hozzá.
"Az adósságszabály érvényesülésének év közbeni biztosítása érdekében jogszabály rögzítse, hogy törvényben meghatározott határidőn belül a kormány féléves tájékoztatást ad, továbbá érdemben válaszol a KT nyilvános véleménynyilvánítására, illetve intézkedéseket tesz a KT javaslatára" - emelte ki Pulay Gyula.
MTI