Az EU-tagországok pénzügyminisztereiből álló munkacsoport (amelynek tagja volt először Oszkó Péter, majd a kormányváltást követően Matolcsy György is) az állam- és kormányfők év eleji megbízása alapján tevékenykedett Herman Van Rompuy uniós elnök irányításával. A jelentést a kormányfői tanács vitatja meg egy hét múlva esedékes brüsszeli találkozóján.
A javaslatok elemeinek kidolgozását a munkacsoport e hét eleji találkozóján fejezték be. A szöveg egybefogja mindazokat a javaslatokat, amelyekről a csoport határozott, beleértve a tagországok költségvetésének előzetes egyeztetését, illetve az uniós deficit- vagy adóssághatárokat áthágók szankcionálását is.
Mint Van Rompuy korábban összefoglalta, az EU-n belül működő Gazdasági és Pénzügyi Unió eddigi legnagyobb reformjáról van szó, amely összesen öt területen dolgozott ki reformokat: az unióban szélesebb körű lesz a pénzügyi ellenőrzés, nagyobb a pénzügyi fegyelem, szorosabbá válik a tagországok gazdaságpolitikájának összehangolása, hatékonyabb válságkezelési mechanizmus áll rendelkezésre, továbbá erősebbé válnak az uniós intézmények.
Jóllehet miniszteri szinten a javaslatokról már egyetértés született, a csúcstalálkozón még további viták várhatók egyes témákról, illetve a még el nem döntött részletekről. Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke - aki szintén tagja volt a csoportnak - például már jelezte, hogy nem ért egyet minden javaslattal. Nem részletezte ugyanakkor, hogy mely elemekről van szó.
A munkacsoport kezdeményezései olyan fontos reformokat jelentenének, hogy gyakorlatba iktatásukhoz több tagország megítélése szerint az uniós szerződések módosítására lenne szükség. Ez utóbbiról kormányfői szinten még szintén egyetértésre kell jutni, mert számos tagállam korábban elzárkózott egy újabb szerződésmódosítási procedúra támogatásától.
MTI