Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta az Oroszország ellen hozott gazdasági szankciók meghosszabbítását további hat hónappal, arra hivatkozva, hogy Moszkva nem tett eleget az ukrajnai fegyveres konfliktus rendezésére vonatkozó megállapodásban szereplő feltételeknek.
A külügyekért és nemzetközi kapcsolatokért felelős tanács írásbeli eljárással, egyhangúlag hivatalosan elfogadta a határozatot, amely a jelenleg érvényes intézkedés lejárta után, július végén lép hatályba, és január végéig hosszabbítja meg a szankciókat.
A szankciókat az Európai Unió az ukrajnai helyzetet destabilizáló orosz intézkedésekre válaszul vezette be azt követően, hogy 2014 júniusában - nyugati meggyőződés szerint - a Moszkva támogatásával tevékenykedő oroszbarát lázadók lelőtték a maláj légitársaság MH17-es járatszámú utasszállító repülőgépét Kelet-Ukrajnában.
Az uniós korlátozó intézkedések a pénzügyekre, az energia- és a védelmi iparra irányulnak, akadályozzák az orosz bankok hozzáférését az uniós piacokhoz, korlátozzák bizonyos termékek kereskedelmét és tiltják az EU-ban székhellyel rendelkező vállalatok számára, hogy befektetéseket eszközöljenek, vagy idegenforgalmi szolgáltatást nyújtsanak Oroszországban.
A gazdasági intézkedések mellett az EU pénzeszközök befagyasztását és utazási tilalmát is előír ukrán és orosz egyének, valamint vállalatok képviselőivel szemben, akik bizonyítottan felelősek a lázadók támogatásáért.
Az uniós vezetők a tagországok állam- és kormányfőinek 2015. március 19-i csúcstalálkozóján megállapodtak arról, hogy a szankciók időtartamát a minszki megállapodások teljes körű végrehajtásához kötik, melynek megvalósulását 2015. december 31-re irányozták elő. A minszki megállapodás feltétlen tűzszünetet követel a szemben álló felek részéről és a nehézfegyverek kivonását a kelet-ukrajnai területekről.
Mivel erre nem került sor, és tekintve, hogy a minszki megállapodások maradéktalan végrehajtása még mindig várat magára, az unió tanácsa meghosszabbította a szankciókat.
MTI