5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Több olyan kérdést kaptam mostanában, hogy meddig tart a hazai gazdasági fellendülés? Ha megnézzük a rendszerváltás óta eltelt időszakot, akkor azt láthatjuk, hogy eléggé hosszú hullámokban mozgott a gazdaság és úgy vélem ez most is így lesz.

Nagyon leegyszerűsítve ez a 4 főbb hullám volt/van az elmúlt 25 évben:

1. hullám - 1989-94 Rendszerváltás, megadepresszió

A piacgazdaságra történő átállás nagyon súlyos áldozatokkal járt, több százezer ember vesztette el úgy a munkahelyét, hogy már nem is tudott ismét elhelyezkedni. Ez a valódi és álrokkantnyugdíjasok korszaka, a spontán privatizáció és szabadrablás keveréke. A gazdaságot óriási összeomlás jellemezte, a magyar GDP 16%-kal csökkent, az egy főre jutó fogyasztás 1996-ig esett, összesen bő 20 százalékkal, ez nem maradt el messze a Nagy Gazdaság Világválság (1929-33) pusztításától. A foglalkoztatottak száma 5,2 millióról 4,2 millióra csökkent, ami önmagában is elképesztő szám. Én ezalatt jártam gimnáziumban, annyi volt ebből csak egyértelmű akkor, hogy igazándiból senkinek se volt sok pénze :)

2. hullám - 1995-2006/7/8

A fordulatot a Bokros-csomag néven elhíresült gazdasági stabilizáció hozta meg, ami után elkezdett beömleni a külföldi tőke, új munkahelyek keletkeztek, átalakult a gazdasági szerkezet, és 1996-97-től elkezdtek emelkedni a reálbérek is. Ezen belül az első fázis nagyjából 2001-2-ig tartott, eddig úgymond saját erejéből nőtt a gazdaság, majd egyre inkább a hitelfelvétel vezette a növekedést: először a kormányzat, majd a lakosság (egyre inkább devizában történő) eladósodása húzta a gazdaságot. A nettó reálbérek 1995-2006 között 54 százalékkal nőttek, a kiskereskedelmi forgalom 68 százalékkal nőtt, a GDP 51 százalékkal emelkedett (2008-ban tetőzött). A felívelő szakasz második felében már láthatóvá váltak a problémák: a kormányzati és lakossági túlköltekezés egyre fenntarthatatlanabbá vált, miközben a strukturális gazdasági potenciált emelő reformok rendre elmaradtak.

Átadták az első zöld rendszámot - A képre kattintva galéria nyílik!

3. hullám - 2006/7/8-2012 Depresszió/Hét szűk esztendő

Az előző felívelés összes bűnéért bűnhődni kellett. 2006-tól megkezdődött a kormányzati kiigazítás adóemelés/deficitcsökkentés formájában, ami azonnal visszavetette a lakossági fogyasztás, olyannyira, hogy az 2006-tól folyamatosan zsugorodott. A kiskereskedelem 19 százalékkal ment össze, a GDP 6 százalékot esett. A kettő közötti hatalmas különbség egyben arra is rámutat, hogy ezt az időszakot a hitelundor, a deleveraging jellemezte, hatalmasat javított mérlegszerkezetén mind a lakossági mind a vállalati szektor: a megtakarítási hajlandóság megugrott, és mindenki a hiteleit fizette vissza. A reálbérek 2006-tól 2009-ig csökkentek összesen 6 százalékkal. Ennek a recessziós hullámnak 2010-ben egyébként véget kellett volna érnie, de a hibás kormányzati intézkedések (2011-es értelmetlen stimulus, majd 2012-es megszorítás) két évvel meghosszabbították.

4. hullám - 2013-??? Az EU-s pénzeső kora (hét bő esztendő?)

A hosszú és mély recesszió után teljesen természetes a fellendülés, különösen, hogy jelentősen javult mind a lakosság mind a vállalatok megtakarítási és hitelhelyzete, amit a folyó fizetési mérleg hatalmas pluszba lendülése is mutat. Ráadásul a költségvetés is egyensúlyba került, úgyhogy sok tekintetben egészségessé vált a gazdaság. Míg az 1995 utáni időszakban a beáramló külföldi működőtőke vezette a növekedést, most a beáramló EU-s pénzeknek köszönhető a fejlődés jelentős része. Az előző felívelő hullám tanulsága az, hogy amíg ez a külső támogatás fennáll és a monetáris/fiskális politikának van mozgástere, addig a növekedés fennmaradhat. Habár 2016-ban lehet egy ciklusközepi megingás, de ezután várhatóan ismét magára talál a gazdaság, és amíg az EU-ból jön a pénz, addig lesz növekedés.

Ezek alapján a mostani felívelő ciklus valószínűleg kitart 2020-ig: minden adott ahhoz, hogy ezalatt folyamatosan növekedjenek a reálbérek, a fogyasztás, a GDP. A legnagyobb kockázatnak talán a munkaerő hiánya tekinthető, és az emiatt kialakuló bér-ár spirál, azaz a potenciálisan visszatérő infláció. Ezt ugyanis a hazai monetáris politika nem nagyon fogja tudni kezelni: mindaddig amíg a külföldi bérek sokkal nagyobbak mint a hazaiak, a munkaerő külföldre áramlását megállítani vagy lassítani csak a hazai bérek emelésével lehet, ez pedig valószínűleg inflációt okoz, függetlenül attól, hogy mekkora a kamatszint.

Egyébként a 2012-es mélypont óta a GDP kb. 8%-kal nőtt, a kiskereskedelmi forgalom 15 százalékkal, a reálbérek pedig 10 százalékkal emelkedtek. A jelenlegi cikluson belüli pozíció valószínűleg az 1998-99-esre hajaz: megindult a fellendülés, de ez kiegyensúlyozott szerkezetben történik, a lakossági fogyasztás fellendül, megindul az ingatlanpiac, minden szép és jó. Viszont fontos különbség az akkorihoz képest, hogy ez a növekedés nem lenne lehetséges az EU támogatása nélkül, és ha az a forrás elapad, akkor valószínűleg ismét komoly nehézségek következnek.

Az eszközárak szempontjából ebben a ciklusban az ingatlanpiac lehet a nyerő, a vállakozások profitját ugyanis erősen fenyegeti a bérnyomás, a profitbővülés nehézkes lehet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!