2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Gazdasági növekedést gátló hatása miatt bírálta az Egyesült Államok költségvetési kiadáscsökkentéseit Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója egy dél-franciaországi gazdasági konferencián, hangsúlyozva ugyanakkor az áttekinthetőség és a tervezhetőség szükségességét a jegybanki monetáris lazító programok kivezetésében.

A jegybankoknak nagy körültekintéssel kell eljárniuk monetáris lazító programjaik kereteinek szűkítésekor - mondta Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója vasárnap a dél-franciaországi Aix-en-Provence-ben rendezett gazdasági konferencián, a Fed kötvényvásárlási programja keretösszegének fokozatos csökkentéséről tett bejelentésének súlyos piaci következményeire hivatkozva.

Az "ambiciózus és transzgresszív (szabályszegő)" monetáris politika világszerte nagymértékben felduzzasztotta a jegybankok mérlegfőösszegét - mutatott rá. "Ezt a politikát nyilvánvalóan nem lehet a végtelenségig folytatni, mert úgy a jegybankok feladnák minden védelmi vonalukat. Az első védelmi vonalukat már fel is adták" - mondta Christine Lagarde. "Egy meghatározott ponton ki kell majd szállni, de ezt rugalmasan kell tenni és jól kell kommunikálni" - mondta az IMF főigazgatója. "Áttekinthető és tervezhető módon kell eljárni."

Christine Lagarde a gazdasági növekedést gátló hatása miatt helytelennek nevezte az Egyesült Államok "sequester", azaz fűnyíró-elv szerű költségvetési kiadáscsökkentéseit. "A költségvetési kiadások kordában tartására az Egyesült Államokban bevezetett módszert nem tartjuk alkalmasnak, mivel vakon és válogatás nélkül vágja vissza a közép- és hosszú távú növekedés megalapozásához szükséges kiadásokat is" - fejtette ki Christine Lagarde a franciaországi Aix-en-Provence-ben rendezett gazdasági konferencián.

Az IMF az idén 1,9 százalékos GDP-növekedéssel számol az Egyesült Államokban, ami a költségvetési kiadáscsökkentés nélkül akár 1,75 százalékponttal is magasabb lehetne. Az IMF főigazgatója ezért a konferencián új költségvetési kiadáscsökkentési terv kidolgozására szólította fel Washigtont.

A konferencián Christine Lagarde jelezte, hogy az IMF a feltörekvő térségek vártnál gyengébb teljesítménye miatt idei 3,3 százalékos világgazdasági növekedési előrejelzésének mérséklésére kényszerülhet. Következő előrejelzését a jövő héten teszi közzé az IMF.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!