3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Monetáris Tanács mai ülésén a kialakult pénzügyi válság volt a téma – jelentette be Simor András MNB elnök. A kérdés az volt, hogy miért bünteti a piac különösképpen Magyarországot, amire Simor András három pontban foglalta össze a választ. Mfor.hu beszámoló.

Nincs ingyenebéd

A Monetáris Tanács mai ülésén alapvetően nem kamatkérdések voltak napirenden, hanem a kialakult pénzügyi válság és azzal kapcsolatos intézkedések - mondta el Simor András, a Magyar Nemzeti bank elnöke. A testület egyébként változatlanul hagyta a 8,5 százalékos alapkamatot. A döntés írásos indoklása szerint a jelenlegi pénzügyi piaci környezetben a monetáris tanács szükségesnek ítéli a szigorú monetáris kondíciók fenntartását. Simor András, a testület elnöke elmondta, hogy az ülésen a kamat tartásán kívül más javaslat nem hangzott el.

Mire használjuk az 5 milliárd eurót?

A Monetáris Tanács ülésést követő tájékoztatón Simor András az Európai Központi Banktól (EKB) felvett 5 milliárd eurós hitel felhasználásról is beszélt, amelynek célja a végső tartalék. Ami nem azt jelenti, hogy az országnak nincs rá szüksége, hanem azt, hogy végső tartalékként fog szolgálni.

Az MNB a válság kezelése kapcsán nem követ árfolyamcélokat, hanem sokkal inkább az egyes piaci szegmensek működőképességének fenntartását kívánja elérni. Peresze elképzelhető olyan árfolyamszint, amikor a jegybank közbeavatkozna a valuta védelmében. A EKB hitelre alapvetően az euró likviditás fenntartását miatt volt szükség, hiszen a forint likviditás hazai forrásokból biztosítható.

Büntet a piac

A jegybank elnök ismét leszögezte, hogy Magyarország pénzügyi helyzete nem hasonlítható Izlandéhoz. Szerinte a jelenlegi válság nincs összhangban Magyarország fundamentális alapjaival. De akkor miért bünteti a piac Magyarországot? Erre Simor András három pontos választ adott.

  1. A 2001 és 2006 (főleg a 2002 és 2006 közt időszakban) folytatott gazdaságpolitika bizalmatlanná tette a piacokat. Bár 2006 óta pozitív irányba történtek elmozdulások, de a befektetők még nem felejtették el az akkor történteket.
  2. A devizahitelek magas állománya, aminek pénzügyi kockázatát kissé túlértékeli a piac. Szóba került, hogy a Magyar Nemzeti Bank már korábban is figyelmeztetett a devizában való túlzott eladósodás veszélyeire, de sajnos ezt a bankok figyelmen kívül hagyták.
  3. A magas adósságállomány, ami a GDP 67 százalékát teszi ki. Ez sem túlzottan magas arány, mert például Görögországé nagyobb, de a befektetők ezt nem akceptálják. Az államadósság arányát azonban csak gazdasági növekedéssel lehet mérsékelni.

A szombaton beterjesztett módosított költségvetési javaslat kapcsán Simor elmondta, hogy most a stabilitás a legfontosabb. Ebben a helyzetben felelőtlenség adócsökkentésbe kezdeni, ami nem jelenti azt, hogy erre nem lenne szükség. Mindenképp meg kell teremteni a növekedés feltételeit, amihez szükség van adócsökkentésre, és a költségvetés átstrukturálására. De olyan adócsökkentésbe nem szabad belefogni, amelynek nincsen meg a kiadási oldalon a fedezete.

Az is szóba került, hogy a devizahitelesek megsegítésére a kormányzat azt fontolgatja, hogy javasolja a bankoknak a törlesztő részletek csökkentését, vagy az ideiglenes felfüggesztését. Simor szerint ez a jelenlegi árfolyam mellett nem indokolt, másrészt egy ilyen akciónak költségei lennének, amit valakinek meg kell fizetnie. Ahogy fogalmazott: "itt sincs ingyenebéd".

VMI

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!