3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) várakozása egybeesik a magyar kormány véleményével, miszerint jövőre a gazdasági növekedés erősödik, az uniós források ismételten rendelkezésre állnak és a növekedés meghatározó motorja a belföldi magánfogyasztás lesz - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkára Párizsból telefonon az MTI-nek.

Balogh László megjegyezte: az OECD is a magyar gazdasági növekedés gyorsulását várja jövőre, ugyanakkor a szervezet lassabb növekedéssel számol, mint a kormány, valamint az Európai Bizottság, amely őszi előrejelzése a helyettes államtitkár szerint lényegesen közelebb áll a magyar hivatalos állásponthoz, és jobban fedi a valóságot. Hozzátette azt is, hogy az OECD mostani előrejelzése még nem vette figyelembe a múlt heti munkáltatói adócsökkentési intézkedéseket.

Az OECD idén 1,7 százalékos, jövőre 2,5 százalékos, 2018-ra pedig 2,2 százalékos GDP-növekedést valószínűsít, míg az EB idén 2,1 százalékos, jövőre 2,6 százalékos, 2018-ban pedig 2,8 százalékos gazdasági növekedésre számít Magyarországon.

Az OECD jelentésében kitér arra is, hogy a tagállamoknak milyen gazdaságpolitikai lépéseket érdemes tenniük, tekintve, hogy a nemzetközi kereskedelem erős lassulása és a külső környezet nem támogatják igazán sem az OECD térség, sem az eurózóna növekedését.     

Balogh László rámutatott: a szervezet olyan javaslatokat fogalmaz meg, amelyek határozottan egybecsengenek a magyar kormány utóbbi öt évben folytatott gazdaságpolitikai irányvonalával. A javaslatok között szerepel például a munkát terhelő adók átcsoportosítása a fogyasztási típusú adókra, az állami beruházások növelése, valamint rövid távú adócsökkentési intézkedések, amelyek a munkahelyteremtést segítik és a növekedést rövid távon serkentik, mindezt az államadósság növelése nélkül. Még a társasági adó csökkentését is említi az OECD - hangsúlyozta a helyettes államtitkár, hozzátéve, amikor a külső környezet nem volt támogató, a magyar kormány hasonló lépéseket tett.

Balogh László szerint Magyarország helyzete különbözik a tagállamok többségétől, mivel gazdasági növekedése meghaladja az OECD és a eurózóna átlagát is, folyamatosan csökken az államadósság mértéke, valamint az egyik legnagyobb mértékben Magyarországon bővült a foglalkoztatás. Most az országnak elsősorban hosszú távú, strukturális kihívásokkal kell szembenéznie, mint a versenyképesség és a termelékenység növelése, amelyekben már számos kormányzati kezdeményezés történt - mondta.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!