Az elnök a gazdasági büntetőintézkedések meghozatalát azzal indokolta, hogy Oroszország továbbra sem működik együtt az ukrajnai válság rendezésében, mi több, tovább támogatja a szakadárokat, tüzérséggel löveti az ukrán kormányerők állásait és csapatokat vont össze a két ország határán. Kitért arra, hogy Moszkva mindezidáig nem működött együtt a Kelet-Ukrajna felet lelőtt maláj utasszállító pusztulásának kivizsgálásában sem.
"Oroszország ma ismételten elszigeteli magát a nemzetközi közösségtől, visszavetne több évtizednyi valódi haladást" - hangoztatta Obama. "Ennek nem kellene így lenni. Ezt a választást Oroszország és Putyin elnök hozta meg" - tette hozzá.
Kérdésre válaszolva leszögezte, hogy nem új hidegháborúról van szó, hanem nagyon konkrét intézkedésekről, amelyeket az váltott ki, hogy Oroszország nem ismeri el Ukrajna jogát saját útjának megválasztására. Utalva a szankciókra vonatkozó korábbi figyelmeztetésekre hangsúlyozta: "A mai nap emlékeztető arra, hogy az Egyesült Államok komolyan gondolja, amit mond".
Obama közölte, hogy egyebek között leállítják egyes energiaipari termékek és technológiák oroszországi exportját, újabb bankokat és hadiipari vállalatokat sújtottak szankciókkal, valamint felfüggesztik az Oroszországba irányuló amerikai kivitel és az ott megvalósítandó fejlesztések hitelezését. Szavai szerint a büntetőintézkedések erős hatással lesznek majd az orosz gazdaságra, mert azokat összehangolták az eddigi legjelentősebb európai szankciókkal.
Hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok és az uniós országok vezetői szerint az ukrajnai válságot diplomáciai eszközükkel kell megoldani. Jen Psaki az amerikai külügyminisztérium szóvivője kedden üdvözölte Európa, a G7-csoport és a transzatlanti közösség eltökéltségét, hogy erőteljes válaszlépéseket tegyen a "folytatódó és erősödő orosz agresszióval szemben".
MTI