4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A tegnap publikált statisztikában szereplő felülvizsgálatok önmagukban 0,5 százalékkal emelik a magyar GDP-t idén.

A korábbiakhoz képest kiválóan teljesített a magyar gazdaság az év első három hónapjában, azonban az első negyedéves adat közlése mellett még igen komoly adatmódosítások is szerepeltek a statisztikában. Ez utóbbiak minden egyéb tényező változatlansága mellett éves szinten 0,5 százalékkal növelik a magyar GDP-t. Vagyis pont annyival, amennyi az Európai Bizottság (EB) 0,2, illetve a magyar kormány 0,7 százalék GDP előrejelzése között feszül.

Ahogy az a jobb oldali magyarázat alapján látható, ez a 0,5 százalékpontos különbség minden egyéb tényező változatlansága mellett 0,22 százalékponttal javítja a költségvetési hiányt, ami hazánk esetében 66 milliárdot jelent. (A most bejelentett Varga-csomag bő harmadát.)

Persze ez utóbbi csak véletlen egybeesés és abszolút nem akarunk vele foglalkozni, viszont a KSH adatváltoztatásainak hatását mindenféleképpen be szeretnénk mutatni.

Hogy miről is van szó?

A statisztikai hivatal a tegnapi adatközléssel párhuzamosan módosította a 2011-es és 2012-es szezonális és a munkanaphatással kiigazított negyedéves GDP-adatok megelőző három hónaphoz viszonyított mértékét. Mindezt úgy, hogy az éves GDP-adatok nem változtak, azok a kiigazított mutatók szerint továbbra is 1,6 százalékos növekedést mutatnak 2011-re és 1,8-es csökkenést 2012-re. Tehát látszatra mindössze ennyi történt, hogy a negyedéves visszaesések és emelkedések mértéke megváltozott, ahogy azt a képen is láthatjuk.

Az új adatok alapján tehát a visszaesés elsősorban a tavalyi év elejére esett és a negyedik negyedévben már közel sem volt olyan mértékű a zsugorodás, mint ahogy azt korábban jelezte a KSH. Ez pedig azt jelenti, hogy az úgynevezett áthúzódó hatás lényegesen kisebb, mint a korábban kalkulált egy százalék.

Most tételezzük fel, hogy a magyar gazdaság teljesítménye 2010 negyedik negyedévében 100 egység volt. Erre számoljuk rá a fenti negyedéves változásokat, így megkapjuk, hogyan változott folyamatában a magyar GDP.

Amint látjuk, az új adatok a tavalyi év első felében meredekebb esést mutatnak, azonban 2012 végére 0,5 százalékponttal magasabb GDP-t látunk, mint a régi adatsorral. Ha az egyes évek negyedéveit átlagoljuk, akkor hozzávetőlegesen éves átlagos GDP-t számolunk. Ezeknek a különbsége pedig kiadja az éves GDP-változás mértékét. 2012-re mind a régi, mind a felülvizsgált adatokkal pontosan kijön a KSH által jelentett szezonálisan és munkanaphatással kiigazított éves 1,8 százalépontos csökkenés. (Két megjegyzés: a) A 2011-es adat azért nem egyezik meg pontosan a tényleges éves GDP-változással, mert egyrészt a 2010 negyedik negyedévi bázison számoltunk és nem 2010-es átlagos bázison, másrészt a 2011-es növekedési adatok minimálisan kisebbek lettek a módosítással b) 2012-ben a nyers adatok szerint 1,7-tel csökkent az GDP, a szezonálisan és munkanappal kiigazított érték azonban 1,8-cal. Példánkban azért ez utóbbit kell néznünk, mert a negyedév per negyedév adatok ílyen kiigazításokkal vannak megadva.)

Most pedig tételezzük fel, hogy a 2013-as év további negyedéveiben egyáltalán nem lesz növekedés a megelőző három hónaphoz képest. Az első háromhavi 0,7 százalékos növekedés mellett így a régi adatokkal számolva 2013 végére a GDP a 2010-es év véginek a 99,1, a felülvizsgáltakkal viszont 99,6 százaléka lesz. A feltételezett év közbeni változatlanságnak köszönhetően pedig az éves átlagok is 99,1, illetve 99,6 százalékot fognak kitenni. Tehát pontosan 0,5 százalékpontnyi a különbség.


Ez persze azt is jelenti, hogy az új GDP-adatok alapján, ha a következő három negyedévben nem lesz se csökkenés, se növekedés, tehát változatlan marad a szint a megelőző háromhavi teljesítményhez képest, akkor 2013-ban a magyar gazdaság átlagosan 0,2 százalékponttal fog bővülni, miközben a régiekkel számolva 0,3 százalékponttal csökkent volna. Tehát miközben a gazdaság volumene ugyanott van ma is, ahol kedden volt, a bázis- és áthúzódó hatások miatt mégis jelentős mértékű a statisztikailag kimutatható plusz. (A gazdasági elemzők és a kormány szerint is a második félévben negyedév per negyedév alapon valószínűleg nőni fog a gazdaság, így az éves átlag biztosan magasabb lesz, mint amit a példában láttunk. A cikkel nem a ténylegesen várható növekedést akartuk bemutatni, hanem "csak" az adatok felülvizsgálatának hatását.)

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!